Zahraniční tisk o různých pohledech na rozsudek smrti pro Husajna

Zahraniční média se stále ještě věnují rozsudku smrti nad Saddámem Husajnem. Do souvislosti se soudem proti Saddámu Husajnovi dávají často i volby do amerického Kongresu, které začínají dnes večer našeho času. Na mnohých evropských letištích platí zostřená bezpečnostní opatření. Láhev vody si nesmíte vzít do letadla nejen na Ruzyni. I tomu se věnují zahraniční média.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Americká předvolební kampaň plná zloby skončila v podobném duchu, v jakém od začátku probíhala, píše dnes americký deník Washington Post. Válka v Iráku zůstává výsostným tématem pro voliče, kteří se dnes vydají k volebním urnám. I poslední předvolební debatě dominovala témata národní bezpečnosti a války v Iráku. Hlas pro demokratickou stranu prý bude znamenat změnu irácké strategie. Podle amerického prezidenta George Bushe ale nelze důvěřovat opozici v době, kdy se země nachází ve válečném stavu, připomíná list.

Prezident George Bush si je jistý vítězstvím republikánů, píše dnes německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Při svých včerejších vystoupeních působil Bush značně povzbuzen rozsudkem vyneseným nad bývalým iráckým diktátorem Saddámem Husajnem, nejnižší mírou nezaměstnanosti během posledních pěti let a opětovně klesajícími cenami benzínu, konstatuje list.

Také blízkovýchodní tisk stále přináší reakce na rozsudek smrti nad Saddámem Husajnem. Arabský deník Haját píše, že zvláštní soudní tribunál mohl Saddámu Husajnovi snížit trest smrti na doživotí, aby umožnil projednání všech jeho zločinů. Umožnil by tak Iráčanům poučit se, jak vlastně vznikla Husajnova diktatura.

Rozsudek smrti byl vynesen v případě Dudžail. Jenže ani velký počet poprav nařízených Saddámem Husajnem neospravedlňuje oddělení tohoto případu od celkového počtu obětí jeho vlády. Teď probíhá další proces Anfál v případě genocidy iráckých Kurdů a dá se očekávat stejný trest. Trest by měl vykonat spravedlnost nad mužem, který povýšil násilí na charakteristiku jeho vlády.

Jenže by se to nemělo oddělovat od kořenů, které umožnily, aby takový byl, aby tato situace nastala. A tak tribunál mohl například snížit trest smrti na doživotí, aby mohly být projednány všechny případy Husajnových zločinů. Vyslechli bychom si pak všechna jeho vysvětlení kolem války s Iránem a vpádu do Kuvajtu a podobně. A to proto, aby se Irák do budoucna vyhnul opakování stejných chyb a návratu k další diktátorské zkušenosti. Zdá se totiž, že žádná z iráckých politických stran od toho není daleko. Uzavírá dnešní vydání celoarabského deníku Haját.

Tématu se věnuje i izraelský deník Haaretz. Rozsudek nad Saddámem Husajnem je jen dalším trestem smrti vyneseným v Iráku, píše ve svém dnešním vydání tento izraelský deník. Na rozdíl od šíitů třeba Kurdové trest smrti pro Saddáma Husajna příliš neoslavují. Přejí si totiž, aby byl bývalý diktátor před vykonáním rozsudku odsouzen také za zavraždění tisíců Kurdů v Halabje, při kterém byly použity také chemické zbraně.

Rozsudek nad Saddámem měl uzavřít jednu kapitolu dějin Iráku. Měl to být způsob, jak by se nová demokratická země mohla očistit od hrůz minulosti. Jenže dnešní Irák rozhodně nevypadá jako demokratická země. A právě popravy jsou v Iráku na denním pořádku, dochází k nim neustále, konstatuje list.

Nejen čeští cestující v letecké dopravě včera s nelibostí nesli nová bezpečnostní opatření. Všichni se musejí obejít i bez takové samozřejmosti, jako plastová láhev s vodou. Jak se to líbí komentátorům zahraničních novin?

Většina cestujících akceptuje nová a přísnější bezpečnostní opatření, která na mnoha evropských letištích od včerejška platí, píše dnes rakouský deník Der Standard. Jenže problémy se objevily v tranzitních prostorech. Kdo může, tak raději konzumuje, než aby nakoupené pochoutky vyhazoval.

Letíte například z Ruska do Londýna s přestupem ve Vídni. V Moskvě si koupíte láhev whisky nebo například drahý kaviár. Když by vaším cílem byla nějaká destinace bez přestupu, mohli byste si alkohol nebo luxusní pochoutku bez problémů ponechat. Proč ale nemůžete spolu s lahví alkoholu či balením kaviáru přestoupit a pokračovat v letu dále, zůstává většině tranzitních cestujících záhadou. A na žádné vysvětlování není v tranzitním prostoru čas. Poslední výzva, dostavte se k odbavení, píše doslova list.

Jaromír Janev, Marie Matúšů, Soňa Marešová, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme