Zahraniční tisk o saudsko-arabské mírové iniciativě

Evropský tisk se obsáhle věnuje saudsko-arabskému návrhu pro řešení blízkovýchodního konfliktu, dočteme se ale také o Afghanistánu či narozeninách Liz Taylorové. Britské "Financial Times" napsaly, že vzhledem k rostoucímu poznání, kdy současná politika nikam nevede, skýtá iniciativa saudského korunního prince šanci zavést mírový proces na Blízkém východě do nových vod.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Až dosud Washington Ariela Šarona podporoval. Požadavek zřeknutí se násilí byl uváděn jako podmínka dalších jednání. První reakce prezidenta Bushe naznačuje, že i on v nové iniciativě vidí paprsek naděje, uvádí britský list "Financial Times".

Turínská "La Stampa" k osobě saudského prince Abdulláha poznamenává, že byl až dosud znám svou zdrženlivostí, ale také jako nacionalista a zastánce tvrdé politiky. Teď se stal náhle mírotvorcem a jeho návrh se jeví jako paprsek světla v temnotách.

Belgický "Le Soir" označil saudsko-arabskou iniciativu za "revoluční". Sice zatím nikdo nemůže volat "Vítězství!", ale myšlenky saudského korunního prince vzbudily mimořádný zájem. Dějiny diplomacie nemohou nabídnout mnoho podobných příkladů. Je to návrh vpravdě revoluční a také zcela nečekaný ze strany Saudské Arábie, která byla dosud známá svou nevýraznou diplomacií, uvádí belgický "Le Soir".

Rakouská "Die Presse" přináší stručný historický vývoj blízkovýchodního konfliktu a návrhů na jeho řešení za posledních víc než deset let a nazývá saudsko-arabskou iniciativu "novým plánem se starými návrhy", který vlastně zahání Izrael do úzkých: namísto diskuse o tom, o kolik metrů se izraelské tanky mají vzdálit od sídla Jásira Arafata, nabízí arabská strana znovu komplexní řešení.

Podle finského listu "Hufvudstadsbladet" neobsahuje saudsko-arabský plán vlastně nic, co by izraelský premiér Šaron nebo jeho arabští sousedé mohli spontánně akceptovat. Jedinou zajímavou otázkou přitom je, zda se izraelsko-palestinský konflikt zadrhl natolik, že už nazrál čas kompromisu. Pokud by princ Abdulláh předložil oficiálně svůj návrh v březnu na setkání Ligy arabských států v Libanonu, byl by tu vedle Izraele, Jásira Arafata a USA nový, mocný jednací partner, soudí finský deník.

Londýnský "Guardian" komentuje současnou politickou situaci v Afghánistánu. Mimo jiné píše, že představitelé Talibanu jsou v dané chvíli naprosto demoralizovaní. Ale jejich stoupenci nezmlknou navždy. Pokud nebudou zapojeni do politického procesu v zemi, budou vyvolávat problémy a nepříjemnosti. I jejich nejostřejší kritikové přiznávají, že za brutální éry Talibanu vládl jakýsi mír. Bylo by velkou ironií, kdyby mezinárodní koalice, která přivedla režim Talibů k pádu, musela v budoucnu přihlížet další deprimující válce v Afghánistánu, píše závěrem britský "Guardian".

Německý deník "Die Welt" přinesl medailon k 70. narozeninám slavné americké herečky Elizabeth Taylorové pod nadpisem "Kočka stále ještě prská" - vztaženým k její roli ve filmu "Kočka na rozpálené plechové střeše". Celé generace mužů pod jejím pohledem měkly, ale ona sama dnes považuje své filmy za pouhý brak, píše list. Pro Liz Taylorovou bylo prostě filmové plátno příliš malé. Nicméně v paměti filmového publika celého světa zůstává navždy nezapomenutelná - ve snímcích jako "Kleopatra" se svým dlouholetým partnerem Richardem Burtonem, "Kdo se bojí Virginie Woolfové", jako "Rebeca" v "Ivanhoe" či jako "Jana Eyrová".

Vatikán ji obvinil z "erotické nevázanosti", ale v roli dnes už zavrhované "Kleopatry" dobyla Liz Taylorová i Řím. Zřejmě v souvislosti s jejími milostnými aférami, ale i nemocemi obklopuje tuto herečku už delší čas cosi přízračného. Když ji dnes vidíme stát vedle jejího přítele Michaela Jacksona, zdá se, jako by oba dva už nežili mezi námi, jako by přešli do zcela jiného, neznámého světa, odkud není návratu. Nicméně Liz Taylorová byla před dvěma lety ve své rodné Británii za své celoživotní herecké dílo povýšena do šlechtického stavu. Ale sama - podobně jako například i neméně slavná Marlene Dietrichová - ví, co tento život a konkrétně Hollywood obnáší, píše deník "Die Welt".

Olga Jeřábková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme