Zahraniční tisk o Schröderově návštěvě České republiky
Plánovaná cesta Gerharda Schrödera do České republiky, Rusko a jeho místo v Severoatlantické alianci, Mírová iniciativa saudského korunního prince Abdulláha - to jsou hlavní témata, kterými se zabývají středeční vydání zahraničních deníků.
Německý deník Die Welt se zamýšlí nad plánovanou cestou Gerharda Schrödera do České republiky a sporem ohledně Benešových dekretů. Z listu cituje berlínský zpravodaj Českého rozhlasu David Šťáhlavský.
Britský deník "Financial Times" se zamýšlí nad budoucí rolí NATO. Bylo by omylem se domnívat, že Severoatlantická aliance už ztrácí smysl jak prohlašují někteří "jestřábi" ve Washingtonu. Aliance může být významným přínosem k posílení globální bezpečnosti tím, že vytváří fórum stejně smýšlejících států a koordinuje jejich reakce na vnější ohrožení, jakým je například terorismus. Také Rusko může k tomuto procesu významně přispět, jak to už prokázalo svou podporou vojenské operace Západu v Afghánistánu.
Stálé místo Ruska v NATO by navíc mohlo posílit někdy poněkud křehké vztahy s touto zemí. Snížily by se tím ruské obavy z rozšíření Aliance směrem na východ, které se zřejmě brzy bude týkat pobaltských států. A zároveň by to byla i skromná odměna pro prezidenta Putina, kterou by mohl čelit svým domácím kritikům, že jeho politika je příliš prozápadní, uvádí britský "Financial Times".
Liberální švédský "Dagens Nyheter" poznamenává k zahájení činnosti Evropského konventu v tomto týdnu: Velký Konvent EU je pokusem sypat občanům Unie písek do očí. Mohl by dospět k výsledkům, které jsou v protikladu k tomu, co očekávají iniciátoři této nové evropské instituce. Celá myšlenka evropského konventu není ničím jiným než výrazem špatného svědomí politického vedení Evropské unie. Špatného svědomí proto, že je vedoucím politikům příliš zatěžko vzbudit jakoukoli formu nadšení pro EU. Evropští politikové by si přáli větší podporu obyvatelstva a pružnější procesy rozhodování, aniž by se přitom museli vzdát částí své moci.
Na jedné straně je tu úsilí o větší otevřenost, na druhé straně se přijímají tak složitá usnesení, že je nesnadné je vysvětlit. A teď tedy jakýsi úhybný manévr: Stanovený počet uznávaných politiků z vládních kabinetů, institucí EU a parlamentů se má od nynějška nade vším zamýšlet. Poté předají své závěry a návrhy dál a mocní z nich pak udělají to, co považují za správné, uzavírá švédský "Dagens Nyheter".
Francouzský "Les Echos" komentuje mírovou iniciativu saudského korunního prince Abdulláha: Je to malá jiskřička naděje pro Blízký východ. Izraelský prezident Moše Katzav pozval saudského korunního prince do Jeruzaléma. I když žádný saudsko-arabský představitel přijet nemůže, je tu naděje, že i Rijád pozve někoho z izraelského vedení do Saudské Arábie. Hlavní ideou je iniciativa prince Abdulláha s cílem normalizovat vztahy mezi arabskými zeměmi a Izraelem - za předpokladu, že se Izrael stáhne na pozice před začátkem Šestidenní války v roce 1967.
Pro Blízký východ by návštěva saudsko-arabského představitele v Jeruzalémě nebo izraelského činitele v Rijádu měla - alespoň symbolicky - stejný význam jako svého času vystoupení bývalého (v roce 1981 zákeřně zavražděného) egyptského prezidenta Anvara Sadata v izraelském Knessetu v roce 1977 - před mírovým ujednáním v Camp Davidu, uzavírá pařížský "Les Echos".