Zahraniční tisk o Schröderově návštěvě Polska

Návštěva německého kancléře ve Varšavě. Smutný příběh o úpadku feminismu v Izraeli. Zůstane z HZDS jen třetí odmocnina? Takové jsou některé z titulků, které přináší sobotní vydání evropských listů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Polský konzervativní deník Rzeczpospolita komentuje krátkou návštěvu německého kancléře Gerharda Schrödera ve Varšavě a jeho vyjádření k rozšiřování Evropské unie. Kancléř potvrdil svým jednáním v Kodani a také při své polské návštěvě, že západ je pro Polsko dobrým a důvěryhodným sousedem.

Mnohokrát jsme si položili otázku, jak vůbec chápat onen "partnerský charakter německo-polských vztahů", který byl potvrzený v roce 1991. Vnímali jsme spíše rozdíly mezi oběma zeměmi, nejen vzhledem k roli a významu Německa v západní Evropě, ale především s ohledem na hospodářskou asymetrii. Postupně jsme však zjistili, že partnerství neznamená vždy jen rovnost a stejnost, nýbrž především schopnost citlivě vnímat toho druhého, podotýká polský list Rzeczpospolita.

Britský list The Independent zdůrazňuje nutnost souhlasu Organizace spojených národů s použitím násilí v Iráku. Ačkoliv předložené irácké dokumenty jsou zřejmě nedostatečné, není to ještě žádný důvod pro řešení krize silou. Dvě události tohoto týdne potvrdily nutnost být opatrný při rozhodování o Iráku. Nepřesvědčivá ukázka jednoty, kterou v Londýně předvedla irácká exilová opozice, jenom ukázala její nepřipravenost k převzetí vlády. Dále zahraničněpolitický výbor parlamentu varoval před rostoucím vztekem, který v arabském světě rozpoutá každý útok vedený Spojenými státy.

Těmto úvahám je nutné věnovat pozornost, protože násilné řešení krize je možné pouze se souhlasem Spojených národů a ve shodě s její rezolucí. Ovšem do války bychom pospíchat neměli, domnívá se londýnský The Independent.

Televizní seriál "Někoho milovat", dokumentuje životy tří mladých svobodných žen. Má to být jejich osobní příběh, ve skutečnosti je to však smutný komentář o úpadku feminismu v Izraeli, píše izraelský deník Haaretz. Všechny tři ženy žijí v Tel Avivu a všechny jsou zklamány rozdílem mezi oslnivým image svobodné nezávislé ženy, kterou chtějí být, a svou vlastní osamělostí, touhou po lásce a po muži, který by jim byl oporou. V devadesátých letech tvrdily svobodné ženy, že nejsou připraveny se k někomu vázat, nenáviděly konvenci a partnery vyhledávaly jenom pro sex. Naproti tomu svobodné ženy z konce roku 2002 pláčou před kamerou a snaží se diváky předvědčit, že jejich život není životem bez lásky.

Není důvod smát se těmto upřímným ženám, pokračuje izraelský deník. Naopak. Zaslouží si, abychom je brali vážně. Ale měli bychom k nim být také upřímní a říct jim: Dívky, jdete na to špatně. Vaše povrchní image nezávislé svobodné ženy není založeno na svobodné volbě, ale na bezcenné imitaci mužského stereotypu. Problémem je, že to imitace je v současnosti vnímána jako preferovaný model feminismu.

Namísto podněcování vážných debat o rovnoprávnosti mužů a žen v různých sférách - například v oblasti platů, péče o dítě, sňatku a podobně - jsou debaty o feminismu založeny na drbech ze společnosti a zprávách o celebritách. Namísto toho, abychom se zaměřili na důležité legislativní kroky o rovnosti v zaměstnání nebo sexuálním harašení, vytváříme hloupou iluzi ženské nezávislosti. A tak si nyní každá svobodná dívka myslí, že svatba je zbytečná a děti jsou přítěží. Feminismus, jedno z nejdůležitějších liberárních hnutí dvacátého století, je v Izraeli nahrazen jen jeho nepřesvědčivou imitací, uzavírá deník Haaretz.

Mečiarovo hnutí se štěpí - zůstane z něj třetí odmocnina? ptá se ve svém komentáři slovenský list Pravda. Pokud se rozběhnuté události nezastaví, bude počátkem roku Hnutí za demokratické Slovensko rozloženo ve třech stranách - Vladimíra Mečiara, Ivana Gašparoviče a Vojtecha Tkáče. V těchto dnech se hraje jen o to, jaký bude poměr sil.

Dopad štěpení strany však nemusí mít na slovenskou politiku takový fatální vliv, jak se všeobecně očekává. Bombastické ohlašování Tkáčovy "nové strany" zatím vypadá spíše jako mediální bublina. Je velká, ale dutá. Mečiar totiž začal obchodovat, pokračuje slovenský deník.

Ve čtvrtek uspokojil okresní funkcionáře a zároveň pokračuje v jednáních s nespokojenci. Kritiky zřejmě rozdělí na dvě části - silnější, s níž se dohodne na ústupcích, a slabší, která buď odejde, nebo ji vyhodí. V takovém případě by měla Tkáčova strana - alespoň na začátku - jen hrstku poslanců, zavěšených v politickém vzduchoprázdnu. Mečiarovy perspektivy jsou však neméně temné. Politici s ním nemluví. Pokud jej někdo "z těch nahoře" vyhledá, tak je to většinou vyšetřovatel. HZDS má před sebou špatné vyhlídky. S Mečiarem je čeká stále horší budoucnost. Bez Mečiara žádná, konstatuje slovenská Pravda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme