Zahraniční tisk o šestistranných rozhovorech o KLDR v Pekingu

Jsou dny, kdy mají noviny na celém světě jedno ústřední téma - dnešek je jedním z nich. Tou klíčovou kauzou je dohoda se Severní Koreou o jejím jaderném programu. Na závěr svého setkání ji včera uzavřeli účastníci šestistranných rozhovorů o KLDR v Pekingu. Komunistický režim diktátora Kim Čong-Ila slíbil, že zahájí kroky vedoucí k jeho jadernému odzbrojení. Dostane za to mimo jiné energetické suroviny. Co na to zahraniční tisk? Je to přelomová dohoda nebo ne?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Například podle deníku International Herald Tribune to je zlomový moment. List ale zároveň připomíná, že smlouvy se Severní Koreou nemají historicky velkou výdrž. Deník se zamýšlí nad tím, co dohoda znamená pro Spojené státy. "Administrativa prezidenta George Bushe teď sice mluví o vítězství diplomacie, přesto ale čelí kritice ze všech stran. Republikáni tvrdí, že USA měly chtít širší dohodu, podle které by Severní Korea zničila celý svůj jaderný program. Demokraté zase míní, že dosažený návrh není o nic lepší než ten, který Spojené státy předložily před čtyřmi lety, dlouho předtím než KLDR podnikla svůj první jaderný test," podotýká International Herald Tribune.

Proč cesta k dohodě trvala tak dlouho a proč se kompromis podařilo najít právě teď? Tuhle otázku si položil i americký deník New York Times. Ten poznamenává, že za poslední měsíce se svět pro George Bushe i pro Kim Čong-Ila, změnil. Oba dříve dávali jasně najevo, jak hluboce se nenávidí. Teď je ale sužují problémy a oba potřebují pro svou politiku určitý průlom.

Bush, topící se v Iráku a s podlomenou autoritou po loňských kongresových volbách, se musel chopit každé příležitosti, jak mírově odzbrojit Severní Koreu. Pro Kima se zase ukázala být strategickou chybou jaderná zkouška, kterou jeho režim podnikl loni na podzim. Pokusný výbuch se odehrál poblíž čínských hranic a Číňané, kteří po šedesát let chránili Kimovu dynastii, se teď od severokorejského Velkého kormidelníka odvrátili a zastavili KLDR veškerou vojenskou pomoc. Proto ta změna kurzu, píše New York Times.

Své názory na otázku přinášejí dnes i deníky přímo z Korejského poloostrova. Pročetl je východoasijský zpravodaj Českého Rozhlasu Robert Mikoláš.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Mikoláš čte z korejského tisku

Do boje o křeslo amerického prezidenta vstoupil další republikánský kandidát. Je to bývalý guvernér státu Massachusetts Mitt Romney. Jeho zvláštností je, že patří k náboženské společnosti mormonů. Mormonského kandidáta si všimly nejen americké noviny, ale i britský The Independent.

Romney to nebude mít lehké, píše deník a vysvětluje: "Přes ústavně zakotvenou odluku církve od státu, zůstávají víra a náboženství klíčovými body americké politiky, a to především v prezidentských volbách. Před téměř padesáti lety byl senátor John F. Kennedy donucen veřejně vysvětlovat svůj katolicismus, aby rozehnal podezření, že je ovlivňován ve svých rozhodnutích Vatikánem. Romney bude pod ještě větším tlakem - počet mormonů ve Spojených Státech se totiž odhaduje až na 6 milionů."

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme