Zahraniční tisk o setkání Bushe s princem Abdullahem

Setkání amerického prezidenta George Bushe s princem Abdullahem, proměna Japonska, alarmující podvýživa v Guatemale - to jsou některá témata pondělních zahraničních periodik.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Saudskoarabský korunní princ Abdullah nepřišel na ranč prezidenta Bushe jako kajícník, napsal německý Frankfurter Allgemeine Zeitung. Zatímco minulý podzim zasypávala Saudskou Arábii nejrůznější obvinění, dnes je tato země sebevědomá a stabilní jako nikdy dřív. A v arabském světě je jediným aktérem, který má váhu a vlastní představy. Nejen saudskoarabské vedení, ale i nepolitická veřejnost je nyní bdělejší. Stále víc a přesněji chtějí dnes obyvatelé Saudské Arábie vědět, co se v království děje. Islám v zemi svatých měst nepochybně zůstane společenským rámcem. Stále zřetelněji je však patrné, že malé, zčásti extrémistické náboženské skupiny, odporující modernizaci, by už neměly mít monopol na výklad islámu a tudíž ani s tím spojené privilegium, zasahovat do politiky státu, dodává Frankfurter Allgemeine.

Po ztracené dekádě, která Japonsku přinesla nezvykle nízký ekonomický růst a třikrát i propad do záporných hodnot, jsou i nejnovější zprávy z Japonska plné pesimismu, napsal singapurský Business Times. Japonsko dnes stojí v ostrém kontrastu k sebevědomé, asertivní Číně. Za propad Japonska může pokles spotřebitelské poptávky v reakci na vývoj na burze cenných papírů začátkem devadesátých let, ze kterého se zrodila deflační spirála. Ale i obrázek japonských financí je chmurný. Důvěra Japonců ve své politiky a zřízení byla otřesena a v Japonsku se začíná rýsovat nový společenský řád. Nikdo ale zatím neví, kdy nebo jak se toto nové Japonsko projeví politicky, ekonomicky, sociálně i vojensky, dodává singapurský Business Times.

I když se to Sinn Fein snaží skrýt, mírový proces je stále v krizi, napsal deník Belfast Telegraph. Jak David Trimble řekl Gerrymu Adamsovi, unionisté dnes nevěří ani slovu z toho, co Sinn Fein řekne. I těch několik unionistů, kteří se snaží uvěřit, že republikáni už nejsou jako v minulosti, mají vážné pochyby. Existuje jednoduše příliš mnoho nezodpovězených otázek. Jak rozvinuté jsou vztahy mezi IRA a ETA? Je to jen náhoda, že dnes kolumbijské guerilly přejaly teroristické praktiky IRA? Prioritou republikánů je obnovení vlastní důvěryhodnosti. Už žádné právnické kličky, ani neupřímnost. Mírový proces je v ohrožení a Sinn Fein si nemůže dovolit tyto varovné signály ignorovat, končí The Belfast Telegraph.

Nedávno se reportér Reuters zeptal jedné guatemalské ženy, kolik má dětí. "Čtyři na živu a tři zemřely," zněla odpověď. Co je zabilo? Nemoci, kterým se dá za normálních okolností lehko předcházet, ne však při podvýživě, uvádí americký deník The Los Angeles Times. Příběh oné ženy není ojedinělý. Od září do února zde zemřelo nejméně 126 podvyživených dětí - na nachlazení nebo proto, že neměly sílu polykat. Procento podvyživených dětí do pěti let se za poslední tři roky zvýšil z 2,5 procent na 16 procent. Guatemala vyniká v latinsko-americké oblasti ale i malým úsilím vlády pomoci trpícím. Těmi jsou převážně venkovské rodiny postižené přírodními katastrofami, ale i půl milionu lidí, kteří ztratili práci kvůli náhlému propadu cen kávy, dodává The Los Angeles Times.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme