Zahraniční tisk o setkání Merkelové s Putinem

Setkání německé kancléřky Angely Merkelové s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, nebo třeba to, že ve Spojených státech získalo zbrojní povolení batole. To jsou některá z témat, která dnes zaujala komentátory médií ve světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Jak už jste mohli slyšet ve zpravodajských relacích, v Samaře na jihu Ruska se dnes sejdou zástupci Bruselu a Moskvy. A na stejném místě chystá ruská opozice demonstrace proti Putinovi. Jak to zahraniční média komentují?

Novináři většinou konstatují, že největším úspěchem bude to, že demonstrace vůbec bude. V posledních deseti dnech totiž záhadně zmizelo nejméně 13 hlavních organizátorů akce.

V Samaře mají pohotovost stovky policistů, aby v případě nepokojů zasáhli. Například ruský deník The Moscow Times to komentuje slovy: "Kreml je nervózní, zdá se, že se názorů opozice bojí. Možná má strach z podobného vývoje, který jsme viděli na Ukrajině před třemi lety," spekuluje list.

Setkání Angely Merkelové a Vladimira Putina samozřejmě zaujalo také německé novináře. V deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung listoval berlínský zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek.

S jistými obavami hledí na další budoucnost vztahů mezi Západem a Ruskem německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Seznam sporných témat mezi oběma tábory se podle něj neustále prodlužuje. Německý deník ve svém komentáři Evropské unii radí Putinovskému Rusku neustupovat, a to počínaje dnešním summitem v Samaře.

Vztah Ruska k Západu, Evropské unii a Americe je v současné době očišťován od zbytků jakékoli harmonie, která se zdála být přítomná za Jelcina i ještě na počátku Putinovy vlády. Kontakty se ochlazují, protože odlišné zájmy stále častěji vyplouvají na povrch a nikdo se je už nesnaží maskovat sentimentalitou, všímá si Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Podle něj kancléřka Merkelová, jakožto šéfka Evropské rady, opravdu nejela do Samary za zábavou, nýbrž s posláním ve věci rozumu a realismu. Neměli bychom se snažit zastírat nepěkné vnitropolitické praktiky Putinovského režimu ani mít přehnaná očekávání ohledně demokratických schopností Ruska, radí komentátor německého listu. Ten se taky domnívá, že by spolková kancléřka měla dát Putinovi jasně najevo, že pobaltské země i další státy východní Evropy kdysi ovládané Moskvou, teď patří k Evropské unii, společenství svobodných, demokratických zemí s tržním hospodářstvím, které pojí vzájemná solidarita.

Dělá to totiž dojem, že ruská politika má potíže s tím tyto nové evropské poměry akceptovat. Naopak má člověk pocit, že Moskva není při výběru prostředků k prosazení svých zájmů tak "cimprlich," jako ještě před pár lety. Západ by si neměl nic nalhávat: Euroasijská mocnost pro nás do budoucna bude partnerem, konkurentem a ano, taky soupeřem, končí Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Teď ještě ale zmínka o komentářích ve Spojených státech a Británii. Novináře zaujala informace, že v americkém státě Illinois ho dostalo batole, kterému je deset měsíců. A kromě zbrojního pasu má také vlastní zbraň. A není to první takový případ. Novináři se proto znovu vrací k tématu, jak by mělo být právo vlastnění zbraně omezeno.

Britské Timesy v komentáři píší: "Jedním z důvodů, proč Američané nechtějí zpřísnit pravidla pro vlastnictví zbraní, je víra v osobní svobodu. Stát totiž podle mnoha lidí nemá právo na to, aby omezil možnost lidí bránit se," konstatuje deník.

Ve Spojených státech ještě zůstaneme. Novináři tam totiž rozebírají majetková přiznání politiků. Američané si ve většině novin mohou přečíst, kolik peněz mají významní politici. Ti totiž musejí pravidelně zveřejňovat majetková přiznání. V roce voleb se to týká také všech kandidátů na prezidenta. V amerických novinách si dnes ráno četl náš spolupracovník Dušan Neumann.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dušan Neumann listuje v americkém tisku

O majetkových přiznáních politiků budeme ale více mluvit v zahraničním tisku zhruba v půl dvanácté. Dozvíte se také třeba to, co si zahraniční komentátoři myslí o odstoupení šéfa Světové banky Wolfowitze.

Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme