Zahraniční tisk o severokorejském jaderném programu

Deníky ve všech koutech světa se po čase opět věnují Severní Koreji a jejímu jadernému programu. KLDR se totiž včera nechala slyšet, že podnikne svůj první jaderný test. "Strašidlo jaderné krize je opět tady", píše například francouzský list Le Figaro. Připomíná, že plánovaný test je nutný pro vývoj jaderné zbraně. Severní Korea navíc těžko může mezinárodní společenství ukonejšit tvrzením, že nikdy nehodlá použít atomové zbraně jako první, ale jen v sebeobraně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Australský deník The Australian připomíná, že Pchjongjang nenaznačil, v jakém časovém horizontu by se test měl uskutečnit. Spojené Státy a sousedé Severní Koreje jsou ale ve střehu už měsíc. A to poté, co americká zpravodajská služba odhalila možné přípravy na podzemní jaderný test. Ten se měl uskutečnit v severní části KLDR, dodává australský list.

Deník New York Times konstatuje, že Severní Korea prohlašuje sice už rok, že vlastní jakousi "jadernou hrozbu", ale zatím neprovedla žádný ostrý test. Právě absence testu dala vzniknout různým dohadům a spekulacím o tom, jak daleko Severokorejci ve svém jaderném programu vlastně jsou. Faktem je, že pokud k testu dojde před listopadovými volbami do amerického Kongresu, výrazně se ztíží pozice republikánského prezidenta George Bushe při jeho obhajobě války proti terorismu. Opoziční demokraté se do prezidenta pustí za to, že kvůli válce v Iráku zanedbal bobtnající nebezpečí na Korejském poloostrově, uzavírá New York Times.

Aby byl výčet komentářů světových novin úplný, přidejme ještě názor deníků z Jižní Koreje. Tamní tisk dnes pročetl východoasijský zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš:

Přehrát

00:00 / 00:00

Robert Mikoláš cituje z jihokorejského tisku

Zbývá ještě jedno téma s americko-korejským podtextem: Volba nového generálního tajemníka OSN. Favoritem je zatím jihokorejský ministr zahraničí Pan Ki-Mun. Toho podporují právě Spojené státy. Co o tom píší zahraniční noviny?

Francouzský deník Le Monde potvrzuje, že Američané mají pro Pan-Ki Muna skutečně slabost. Líbí se jim, že podporuje snahy OSN zreformovat. Jihokorejský kandidát se ale možná až příliš neopatrně pyšnil podporou Spojených států, takže ho nyní některé země podezřívají, že se stane americkou loutkou. Ať už to bude jakkoli, nový generální tajemník bude muset proplouvat mezi reformisty, kteří mají většinu mezi zástupci západních zemí, a mezi rozvojovými státy, které se obávají diktátu Rady bezpečnosti, míní Le Monde.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme