Zahraniční tisk o seznamu nevhodných děl evropských klasiků pro polské studenty

Americký tisk se dnes věnuje mimo jiné i propuštění bývalého patologa a zastánce euthanasie Jacka Kevorkiana z vězení. Tento lékař dostal přezdívku Doktor smrt, protože pomáhal zhruba při 130 sebevraždách pacientů. Zajímavým tématům se dnes věnuje i rakouský tisk. V popředí zájmu rakouských médií je záhadný případ Aliyeva Rakhata, velvyslance Kazachstánu ve Vídni. Rakouské sdělovací prostředky si všímají i vytvoření seznamu nevhodných děl evropských klasiků pro školní četbu v Polsku. Na index nedoporučovaných knih se tak dostalo třeba "Utrpení mladého Wethera" Johanna Wolfganga Goetha nebo "Proces" Franze Kafky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Americký tisk se dnes věnuje mimo jiné i propuštění bývalého patologa a zastánce euthanasie Jacka Kevorkiana z vězení. Tento lékař dostal přezdívku Doktor smrt, protože pomáhal zhruba při 130 sebevraždách pacientů. Například list USA Today k tomu píše: "Doktor smrt a jeho propuštění na svobodu Američany zajímá. Lidé tak vlastně znovu začínají diskutovat o tom, jestli je správné mít právo na smrt - v případě, že je některý z pacientů nevyléčitelně nemocný. Je možné, že někdo z nás nemá strach ze smrti. Všichni se ale bojíme bolesti a umírání. A každý by měl mít právo ukončit svůj život důstojně," uzavírá USA Today.

Další americký deník New York Times konstatuje: "Kevorkian je znovu na svobodě a s ním také debata o asistované sebevraždě. Doktor smrt už dal najevo, že se bude snažit o její zlegalizování. Můžeme tedy čekat veřejná vystoupení a bouřlivé diskuse. Kevorkian nejspíš nezůstane v ústraní, vždyť se do vězení dostal na základě nahrávky, kterou sám pořídil a poslal do televizního pořadu 60 minut," připomíná list.

Zajímavým tématům se dnes věnuje i rakouský tisk. V popředí zájmu rakouských médií je záhadný případ Aliyeva Rakhata, velvyslance Kazachstánu ve Vídni. Jeho tchán prezident Kazašské republiky Nursultan Nazarbajev, nechal na svého zetě vydat mezinárodní zatykač. V rakouském tisku to zaznamenala vídeňská zpravodajka Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Marie Woodhamsová.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Woodhamsová cituje rakouský tisk

Rakouské sdělovací prostředky si všímají i vytvoření seznamu nevhodných děl evropských klasiků pro školní četbu v Polsku. Na index nedoporučovaných knih se tak dostalo třeba "Utrpení mladého Wethera" Johanna Wolfganga Goetha nebo "Proces" Franze Kafky. V nemilosti je ale také Fjodor Michajlovič Dostojevskij nebo polský exilový autor Witold Gombrowicz. Jejich díla totiž mohou podle polského ministerstva školství ohrozit národní identitu a svádět k nemravným praktikám.

Místo nich mají děti číst radši životopis papeže Jana Pavla II. Ten prý podporuje rodinu a křesťanskou morálku. Ministerstvo školství v Polsku ovládá ultrakatolická nacionalistická strana Liga polských rodin. Tuto zprávu komentuje například rakouská rozhlasová stanice ÖRF: "Kafka je pro Poláky příliš pesimistický, Gombrowicz byl zase homosexuál - stejně jako Teletubbies. Tamní ministerstvo tak rozmetalo poslední úvahy o tom, že je Polsko tolerantní. V seškrtaném seznamu navíc udělalo několik trapných chyb. Například jako autor knihy "Obrana Sókratova" je místo Platóna uveden Aristoteles. Není to kvůli tomu, že Platón byl gay ?" ptá se ve svém komentáři ÖRF. Současně ale dodává, že polští knihkupci si plán ministerstva pochvalují. Někteří totiž předělali výlohy tak, aby v nich byla jen díla "vyškrtnutých" autorů. A obrat se jim zvýšil.

Polské noviny upozorňují na další chystaná opatření v polském školství. Regionální deník Gazeta Krakowska píše o tom, že se v Krakově má brzy konat odborná konference o možnosti zrušení koedukativního systému na polských školách. Tedy, nejenže od září budou polští školáci muset nosit uniformy, ale může se stát, že budou zřízeny zvlášť školy pro chlapce a zvlášť pro dívky. Tak, aby se při vyučování nesetkávali žáci opačného pohlaví. Gazeta Krakowska se obává, že odborná diskuse o zrušení smíšených tříd bude asi těžká a hrozí, že ji zastíní politické a ideologické spory.

Pavel Novák, Marie Woodhamsová, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme