Zahraniční tisk o sílící kritice šéfa Pentagonu

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld asi nebude na letošní Vánoce vzpomínat příliš v dobrém. Ze všech stran se na něj valí kritika. Včera vystoupil s emotivní projevem, ve kterém se omluvil rodinám vojáků padlých v Iráku a Afghánistánu za svůj "razítkový" podpis na kondolencích.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Ale to není jediná věc, za kterou je Rumsfeld kritizován. Jak uvádí deník Washington Post, na jeho vrub jdou také nedostatek obrněných vozů pro vojáky sloužící v Kuvajtu i nekončící útoky na americké jednotky v Iráku. Ochránci lidských práv zas volají po Rumsfeldově odpovědnosti za mučení vězňů v trestnici Abú Ghraib i na kubánském Guantánamu.

Z dokumentů, které musela americká vláda poskytnout soudu vyplývá, že ke zneužívání vězňů na Guantánamu docházelo už od roku 2002 a tato praxe neskončila ani po podobném skandálu v Abú Ghraibu. Navíc se objevují důkazy, že k zastrašování a zneužívání vězňů docházelo na přímý pokyn Rumsfelda. Proti ministrovi teď vystupují jak demokraté tak i republikáni, podotýká americký deník. Ministra drží nad vodou jen prezident Bush, dodává list, a dokud bude jeho podpora trvat, přežije Rumsfeldova politická kariéra ještě nejeden karambol, soudí Washington Post.

Britský premiér Tony Blair chce v březnu uspořádat Londýně izraelsko-palestinskou konferenci, která by měla přinést pokrok při nastolení míru a pomohla při reformě Palestinské samosprávy. Jak poznamenává britský Guardian, myšlenka je to dobrá, ale má jeden háček. Izraelci se konference nechtějí zúčastnit. Premiér se včera se vrátil z cesty po Blízkém východě, když se zastavil jak v Jeruzalémě, tak v Ramalláhu. Těžko říct, zda za jeho cestou stálo úsilí o mír nebo o voliče na britských ostrovech, poznamenává list.

Význam konference v Londýně by neměl být zveličován, protože Británie je menšinovým hráčem v blízkovýchodním dramatu. Zatím jsou to hlavně Američané, kdo hraje na Blízkém východě prim. Na druhou stranu, Blairovou iniciativou získá Evropa na tomto poli cenné politické body, konstatuje britský Guardian.

Finsko je známým producentem dřeva. Je to ale také země, která se k přírodě snaží chovat šetrně a ekologicky. A ekologie je pro Finy dokonce jedním z kritérií při výběru vánočního stromku. Píše o tom finský list Helsingin Sanomat. Při nákupu vánočního stromku se Finové stále častěji řídí podle toho, zda jsou stromy takzvaně z obnovitelných nebo neobnovitelných zdrojů. To, zda se stromek může ještě zasadit anebo se musí po Vánocích vyhodit, je pro Finy často důležitější než jeho cena.

Pokud se už rozhodnou koupit uřezanou jedličku nebo smrček, dají přednost těm stromkům, které prodávají těžební společnosti jako takzvaný "odpad" po těžbě velkých stromů. Neméně důležitým hlediskem je vzdálenost, kterou musel stromek překonat ze svého rodného lesa na prodejní místo. Čím kratší, tím lepší. Finské firmy se tak rychle učí, že se jim vyplatí brát ohled i na ekologické hledisko. Vždyť ve Finsku se každý rok prodá nejméně 1,2 miliónu vánočních stromků, uzavírá finský list Helsingin Sanomat.

Společenské rubriky snad všech německých novin dnes plní články a nekrology věnované pozoruhodnému a přece skandály opředenému muži, Lennartu Bernadottovi. Bývalý následník švédského trůnu zemřel na svém ostrově v Bodamském jezeře v noci na středu ve věku 95 let. Více už berlínský zpravodaj Českého rozhlasu David Šťáhlavský.

Přehrát

00:00 / 00:00

David Šťáhlavský cituje z německého tisku

Martin Hromádka, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme