Zahraniční tisk o situaci na Balkáně

Situace na Balkáně, mise Severoatlantické aliance v Makedonii, problémy Secerního Irska či skryté zvyšování cen v důsledku zavádění jednotné evropské měny - to jsou některá z témat, kterými se dnes zabývá zahraniční tisk.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pozornost zahraničních deníků pochopitelně především situaci na Balkáně. Vídeňský "Der Standard" se domnívá, že shromáždění dobrovolně odevzdaných zbraní albánských rebelů samo nestačí, že je to jen symbolický akt. Nestačí ani, když akce NATO "Essential Harvest" rychle začne. Bude-li svezena úroda zbraní, nesmí zůstat pole ladem, jinak je opět opanují vrány nacionalistického radikalismu a vyzobají první slibné osivo. Na sklizeném poli musí NATO postavit strašáky, aby reformní setba vůbec vzešla, nabádá rakouský "Der Standard".

Ruská "Izvěstija" jsou naproti tomu přesvědčena, že makedonský konflikt nemůže vyřešit nikdo zvenčí. Co vlastně čeká vojáky mise NATO v Makedonii? V občanské válce je těžké odhadovat situaci. Dokonce ani zapojení nějaké "třetí mocnosti" zvenčí nemůže zaručit stabilitu. O tom jsme se přesvědčili už v jiných regionech. Podmínkou míru jsou jednání, dohody a zharmonizování politických a hospodářských pravomocí. Zahraniční mírové sbory přicházejí pouze zchladit bojovně příliš rozžhavené ostruhy, napsala moskevská "Izvěstija".

K rozhodnutí NATO vyslat do Makedonie předvoj čtyřset vojáků komentuje i španělský "El Mundo": NATO zatím postupuje opatrně a je velkou otázkou, zda zareaguje dostatečně rychle a rozhodně, aby zabránilo válce, kterou obě strany v Makedonii už řadu měsíců připravovaly. Mezinárodní společenství by se mělo poučit ze zkušeností v Bosně a v Kosovu. V obou konfliktech se zasáhlo příliš pozdě a napomohlo se tak nepřímo zastáncům etnických čistek. První krok Aliance v Makedonii je pozitivní skutečností. Ale nestačí jen zastavit konflikt, který je krátce před výbuchem, soudí madridský "El Mundo".

Pařížský "Le Monde" se zamýšlí nad problémy Severního Irska a je přesvědčen, že největší nebezpečí mu hrozí od tamních radikálů. Stažení nabídky organizace IRA ke složení zbraní je krok zpět na cestě k míru. Ovšem tyto výšky a pády v Severním Irsku nesmějí zastírat pohled na hlavní problém: oba tábory vedou v první řadě politický, nikoli vojenský boj. Vlastní nebezpečí hrozí od extremistických skupin uvnitř i mimo Irskou republikánskou armádu. Stoupenci ozbrojeného boje, paravojenští protestanté i malí rváči z nejchudších městských čtvrtí jsou připraveni k nejhorším násilnostem, aby staré rozpory opět oživili. Pouze společná vláda severoirských katolíků a protestantů může násilí ze vzájemných vztahů natrvalo vyřadit, uzavírá "Le Monde".

Britský "The Guardian" je přesvědčen, že zimbabwský prezident Robert Mugabe by nejraději vyhlásil v této africké zemi výjimečný stav. Ozbrojené srážky mezi černošskými vyvlastňovači půdy a bílými farmáři by mu mohly k tomu dát podnět. Prezident by tak mohl zakázat mocnou opoziční stranu, omezit kampaň pro volby na jaře příštího roku anebo dokonce volby úplně zrušit. Zřejmě mu jde jen o to. Ani půda, ani rasismus nejsou skutečnými problémy, i když je třeba se obojím zabývat. Jde však především o budoucnost Roberta Mugabeho, uvádí britský "The Guardian".

Francouzská "Liberation" se spolu s dalšími evropskými deníky obává, že zavedení eura s sebou přináší skryté zvyšování cen. Euro - píše list - má zřejmě dopálit všechny, kdo neumějí dobře počítat a mají problémy s čísly za desetinnou čárkou. Lstiví obchodníci této slabiny využívají, aby tak skryli zvýšení cen, které se ve starých teď už bezcenných francích zveřejnit neodvážili. Jako první šly špatným příkladem francouzské železnice, ostatní se rádi přidají. Vláda proti tomu nemůže dělat nic, neboť cenová kontrola se řídí konkurencí, která v tomto případě funguje skvěle, konstatuje závěrem deník "Liberation".

Německý list "Stuttgarter Zeitung" se jako většina německých deníků zabývá záměrem spolkové vlády zavést mýtné pro kamiony na německých dálnicích. Vláda předpovídá, že do roku 2015 se kamionová a nákladní doprava vůbec na německých komunikacích zdvojnásobí. Je to děsivá perspektiva, protože už dnes je pravý dálniční pruh, po němž jedou v kolonách kamiony, spíše skladem zboží než dopravní cestou. Příslušné rozšíření dopravní sítě v tranzitní zemi, jakou Německo je, je nepředstavitelné, nežádoucí a také nezaplatitelné. Záměr vlády zdražit dopravu po silničních komunikacích a náklady vybíráním mýtného spravedlivěji rozdělovat, je jedinou rozumnou koncepcí pro řešení tohoto naléhavého problému, soudí závěrem "Stuttgarter Zeitung".

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme