Zahraniční tisk o situaci na Blízkém východě

Zahraniční noviny píší zejména o Izraeli - který udělal vstřícný krok k řešení vleklého konfliktu na Blízkém východě. Všímají si také politických cílů dnešní Číny před čínsko-americkými rozhovory. Dočtete se v nich také o tom, že Evropská unie káže vodu a pije víno...

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský Haaretz dnes komentuje stažení izraelských vojsk z části pásma Gazy. Jak list uvádí, Izraelci do této oblasti vstoupili v pondělí večer ve snaze zastavit minometnou palbu Palestinců na izraelské osadníky.

Pondělní útok Palestinců označil americký ministr zahraničí Colin Powell za provokaci a apeloval na jejich povinnost zříci se terorismu a násilí. Izraelský zákrok však byl podle něj nepřiměřený.

Powellův výpad proti Izraeli byl účinný. Hodinu poté, co jeho mluvčí přečetl prohlášení ministerstva zahraničí, oznámili Izraelci, že se během noci stáhnou z Gazy. Člen palestinské správy Ahmed Rahman k tomu dodal:

"Američané pochopili, že musejí aktivně zasáhnout a nečekat, až se stane neštěstí. Pokud by silná vláda nepovstala proti Šaronovi, válka by jen sílila." uzavírá dnešní Haaretz.

Jako slepou odvetu hodnotí polský deník Tribuna útok Izraele na syrské radarové stanice v Libanonu. Na Blízkém východě došlo k přerušení politického dialogu a místo vyjednavačů zaujali extremisté a dobrodruzi nejrůznějšího ražení. Situace je o to vážnější, že v židovském státě se staly dominantními síly, které otevřeně touží po vybudování velkého Izraele na úkor Palestinců. Z komentáře dále vybírá náš varšavský zpravodaj Pavel Novák.

Před zahájením americko-čínských rozhovorů uveřejnil americký deník International Herald tribune obsáhlý komentář o tom, jaké cíle sleduje současná Čína. Hlavní starostí Pekingu - píše list - je získat zpět území ztracená ve "zlých dobách". Podařilo se už mírové předání Hongkongu i Macaa.

Nedořešený je pro Peking dodnes Tchaiwan, který se od politiky pevninské Číny distancuje. Peking se proto čím dál víc zaměřuje na hranici vedoucí mořem. O citlivosti tématu podala důkaz jedenáctidenní krize kolem amerického průzkumného letadla EP-3, které po srážce s čínskou stíhačkou nouzově přistálo na ostrově Chai-nan.

Čína se dále dohaduje s Japonskem a Koreou kvůli několika ostrůvkům ve Východočínském a Žlutém moři. Strategicky citlivější, jak dokázala potenciálně nebezpečná čínsko-americká krize, jsou čínské nároky na ostrovní útesy v Jihočínském moři.

Peking podle některých analytiků považuje toto moře za svou historickou teritoriální oblast, kterou bude smět proplout cizí vojenské plavidlo bez nepřátelských úmyslů. Zda tomu tak je, o tom bude rozhodovat sama Čína.

Právo svobodného užití čínských vod či vzdušného prostoru se však nemá vztahovat na ponorky ani na průzkumná letadla, jakým bylo americké EP-3, uvádí IHT.

Nekonečné posouvání vstupních termínů pro kandidátské země Evropské unie a šachování ve skupinách během francouzského předsednictví v Unii v minulém půlroce, zařazování těchto států do vysoce rizikové skupiny možného výskytu BSE a nejnověji plánovaná sedmiletá blokáda volného přístupu pracovních sil po přijetí nových členů - to vše jsou věci, které v poslední době vyvolaly vlnu nevole v uchazečských zemích, napsal slovenský deník Nový čas.

Tyto záměry a opatření nahrávají do karet euroskeptikům a silám, které všemožně blokují integrační úsilí vlád a oslabují i jejich pozice v informační kampani vůči vlastnímu obyvatelstvu.Neférová rozhodnutí evropské patnáctky v každém případě zklamala i nejpřesvědčenější eurooptimisty, pokračuje slovenský deník.

Stále častěji zaznívají názory, že členové Unie káží vodu a pijí víno. Je nepochybné, že chudší státy EU z toho pro sebe "vytlučou" nějaký ten "kapitálek" ze společné pokladny na to, že budou souhlasit s požadavkem Německa a Rakouska na ochranu jejich pracovního trhu před bezprostředními sousedy.

Podobně by však měli postupovat i vyjednavači kandidátských zemí při jednání se zástupci EU. Když už totiž nemá zapršet, tak ať nám aspoň kape, uzavírá slovenský Nový čas.

Radka Průšová, Petra Lazáková, Marika Táborská, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme