Zahraniční tisk o situaci na palestinských územích

Napětí v palestinských územích stoupá, někteří představitelé mluví dokonce o začátku občanské války. Jak komentují konflikt mezi samotnými Palestinci zahraniční noviny?

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Celá situace se stále více a více vymyká kontrole, píše ve svém dnešním vydání rakouský deník Der Standard. "A nejedná se o desítky zraněných pouze v pásmu Gazy. Násilí totiž přeskočilo i do oblasti Západního břehu Jordánu. Palestinská militantní organizace Hamás, která v lednu 2005 s absolutní většinou vyhrála parlamentní volby, obviňuje hnutí Fatáh včetně prozápadně orientovaného palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse z úmyslu zavraždit premiéra země Ismáíla Haníju."

Hnutí Fatáh sice tato obvinění odmítá. "Jenže i samotná obvinění prohlubují stávající nesmírně hořkou konfrontaci mezi oběma stranami," píše dnes mezinárodní deník International Herald Tribune. Napětí ve vztazích mezi Hamásem a Fatáhem, doprovázené dalšími vnitřními palestinskými neshodami, zvolna probublávalo už několik měsíců, ale teprve až v druhé polovině tohoto týdne došlo v souvislosti s několika smrtelnými útoky k bodu varu.

Obě hnutí proti sobě bojují už po několik let, ale doposud měly jejich boje jiný charakter. Násilí a vášnivá rétorika několika posledních dnů tak opět rozdmýchala debaty o hrozící občanské válce, uzavírá International Herald Tribune.

Během summitu EU v Bruselu přišli politici s novým stylem, píše dnes německý týdeník Die Zeit. "Šéfové vlád členských zemí jsou teď totiž věcní a kooperativní. A hvězda německé kancléřky Angely Merkelové stoupá výš a výš."

"Tak už se zase potkali, a to na summitu. A právě v souvislosti s ním se nevyhnutelně nabízí následující otázka: Copak oni opravdu nemají nic lepšího na práci? Je to opravdu nutné, aby si dámy a pánové zaletěli do Bruselu na společnou večeři?" Na tyto otázky nabízí list následující odpověď: "Samotný summit nebyl ničím neobvyklý, ani mimořádný, a jeho závěry sotva stojí za řeč. A tak za řeč stojí snad jen těch několik nových trendů, které s sebou tento summit přinesl," konstatuje německý Die Zeit.

Zimbabwský prezident Robert Mugabe si prodloužil svůj prezidentský mandát až do roku 2010. Mugabe by tak měl vládnout této africké zemi dohromady 30 let. Tématu se věnuje britský deník Independent.

Vládce Zimbabwe se prohlásil se "prezidentem na celý život". Mugabe sám už vydal svůj souhlas s tím, že se prezidentské volby, plánované původně na březen 2008, takzvaně "harmonizují" s těmi parlamentními v roce 2010. Jeho kabinet, takzvané politbyro už také vydal své "ano", takže rozhodnutí vládnoucí strany o tomto víkendu už bude pouhá formalita, píše Independent.

"Pryč jsou naděje, že by Zimbabwe měla od roku 2008 nového prezidenta, který se pokusí obnovit spolupráci se západním světem - a to zejména kvůli pozastavené finanční pomoci. Robert Mugabe se místo toho stane jedním z nejdéle vládnoucích despotů v Africe, konstatuje list a připomíná výsledky vládnutí dnes dvaaosmdesátiletého prezidenta: Životní úroveň v Zimbabwe se propadá a průměrná doba života i ekonomická úroveň zařadily Zimbabwe na samotný chvost světových tabulek, připomíná výsledky 26 let vlády Roberta Mugabeho britský deník Independent.

Miluška Marešová, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme