Zahraniční tisk o situaci v Bangladéši po řádění cyklonu Sidr

Světová média se věnují především Bangladéši, který se nyní těžko vzpamatovává z řádění cyklonu Sidr. Evropské noviny předpovídají možný vývoj v jihosrbské provincii Kosovo, kde ve volbách zvítězil bývalý velitel gerrilové armády Thači. Proč přicházejí Vánoce čím dál dřív? Na to se ptají média v Austrálii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Nejsledovanějším tématem zahraničních listů je situace v Bangladéši. Ten se teď jen těžko vzpamatovává z řádění cyklonu Sidr, který zabil nejméně 2300 lidí, mrtvých však může být podle tamních úřadů až deset tisíc. O střechu nad hlavou navíc přišly miliony. Bangladéšská média přinášejí stále nové a nové obrázky z míst, kam se postupně dostávají armáda i záchranáři. Noviny pak píší o beznaději. Hurikán postihl na 10 miliónů lidí, píše list The Bangladesh Today a dodává, že každou hodinu přibývá počet obětí. "Po dvou obdobích záplav, kdy mnozí hleděli do budoucna s novou nadějí a novými plány, přišel cyklon Sidr, který vše pohřbil. Jejich osetá pole, rybí farmy i sádky, vše bylo znovu zničeno," vyjadřuje beznaděj obyvatel nejpostiženějších částí země The Bangladesh Today.

Reportéři deníku Daily Star pak přinášejí příběh lidí z jedné vesnice na ostrově nedaleko pobřeží, respektive z toho, co z ní zbylo. "Když se jejich loď prý přiblížila, plavali kolem nich mrtví hadi a ryby, v samotné obci pak uprostřed sedělo několik mužů, mlčky, bez hnutí, jakoby už neměli pro co žít. V tu chvíli se k nim přihnal malý chlapec s otázkou:´Nemáte vodu, pitnou vodu?´ V současnosti je pro ně totiž právě voda tím nejdůležitějším. Všechny okolní nádrže jsou sice plné, ovšem mořské vody, která se nedá požít," dodává Daily Star.

Nejsledovanější evropskou událostí jsou volby v Kosovu. Zřejmě budou znamenat vyhlášení nezávislosti této jihosrbské provincie, která je pod správou OSN. V programu to totiž měly všechny strany. Pro vítěze voleb Hašima Thačiho to bude ta snadnější část povolební práce, myslí si rakouský deník Der Standard. "Hospodářský úpadek se žádné kosovské vládě v dohledné době nepodaří překonat. Thačimu proto zbývá jediné - připravit svým lidem rychle zadostiučinění a vyhlásit vytouženou nezávislost," píše deník. Jinak by se podle něj mohla obrátit špatná nálada kosovských Albánců proti němu. "Thači musí také vzít v úvahu, že severní část provincie (tedy ta, kde žije srbská menšina) se možná pokusí odtrhnout," píše rakouský deník Der Standard s tím, že jinak by tak mohlo dojít i na zbraně.

Listy si také všímají, že Vánoce přicházejí každý rok dřív. A připadá to tak i Australanům. Konkrétně australský deník The Age proto považuje za nutné připomenout, že jsou až 25. prosince (to je hlavní vánoční den v Austrálii nebo také ve Spojených státech). Proč tedy přicházejí Vánoce čím dál dřív? "Supermarkety a obchodníci potřebují promasírovat naše peněženky. A čím déle, tím více utratíme. Zcela nepochybně na nás mají studie, strategie a postupy," píše list. Otázka podle něj zní: "Znamená tato sváteční doba jen nakupování a utrácení? Zdá se ale, že ano," dodává australský deník The Age.

David Koubek, Vlastimil Milý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme