Zahraniční tisk o situaci v Gaze

Boje v pásmu Gazy, ale také napětí v Evropské unii před summitem příští týden. To jsou některá z témat, kterými se zabývají světové deníky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Palestinský Hamas upevňuje moc v pásmu Gazy. Kontrolu nad touto částí palestinské samosprávy převzal po několika dnech intenzivních bojů, při kterých zahynulo více než sto lidí. V zemi také dále platí výjimečný stav. V reakci na násilnosti ho vyhlásil prezident Mahmúd Abbás z Fatahu. Jeho hnutí ovládá druhé palestinské území - Západní břeh Jordánu. Jak zní toto téma v komentářích zahraničních novinářů?

"Vítejte v Gazastánu!" - tímto titulkem nadepisují svůj komentář dnešní britské Timesy. Píší: "Ve hře začala být nová varianta - vytvoření dvou palestinských států. Gazu by vedlo radikální hnutí Hamas, západní břeh Jordánu pak umírněný Fatah. Otázkou je, jak by se k takovému řešení postavilo mezinárodní společenství. V každém případě ale Palestinci v posledních dnech znovu potvrdili, že se navzájem nedokáží dohodnout," spekuluje britský deník.

"Hamas v tiskovém prohlášení jasně vzkázal, že nemá v plánu respektovat právo země. V Gaze prý totiž začala doba spravedlnosti a šaríi (tedy islámského práva)," píše deník Jerusalem Post a konstatuje, že současná situace může být paradoxně šancí na odblokování politických jednání mezi Izraelem a zástupci palestinské samosprávy, která jsou dlouhá léta zmrazená. "Na Západním břehu Jordánu ovládaném umírněným Fatahem totiž vznikl partner, se kterým by mohl Izrael dosáhnout jistého politického pokroku," konstatuje Jerusalem Post.

Už příští týden se do Bruselu sjedou šéfové států evropské sedmadvacítky a budou se snažit dojednat náhradu za euroústavu, tedy nový základní dokument unie. Summit samozřejmě s napětím očekávají novináři a komentátoři.

Například francouzský deník Le Monde je v tomto směru opatrně optimistický. Situace podle něj nahrává zjednodušené smlouvě o Evropské unii, kterou navrhl francouzský prezident Nicolas Sarkozy. "Německá kancléřka Angela Merkelová chce zakončit své předsednictví v EU pozitivně. Francouzský prezident Sarkozy zase ukáže, že může rozpohybovat stojaté evropské vody. A britský premiér Tony Blair, pro kterého bude vrcholná schůzka unie poslední, zůstane zastáncem Evropy, stejně jako jeho navržený nástupce Gordon Brown." Evropská sedmadvacítka musí podle listu nezbytně dosáhnout kompromisu, jinak se další vyjednávání protáhnou na dlouhou dobu. Nebezpečí ale vidí Le Monde ale také v tom, že text nového základního dokumentu unie bude okraden o samou jeho podstatu. "Tomu je nutné předejít", napsal Le Monde.

"Letadlo jako dárek pro saúdského prince," tak nadepsal britský deník Guardian článek, který rozebírá korupční aféru v zemi.

Připomíná, že princ Bandár bin Sultán pomohl zbrojovce BAE Systems získat kontrakt s vládou Saúdské Arábie v hodnotě 40 miliard liber. Jednu miliardu pak údajně dostal pro sebe a navrch ještě jeden dárek - soukromý letoun Airbus A340 za 75 miliónů liber. "Cestovat vlastním letadlem patří mezi arabskými šejky k dobrým mravům. Princ dostal Airbus k narozeninám už před devíti lety. Stroj má barvy jeho nejoblíbenějšího amerického fotbalového týmu - Dallas Cowboys," popisuje list a pokračuje: "Zbrojovka i Bandár bin Sultán samozřejmě odmítají, že by se dopustili něčeho špatného. Faktem ale je, že náklady na provoz Airbusu stále platí BAE Systems. Princ ho využívá třeba pro lety do Honolulu, Casablanky nebo Karibiku," uzavírá britský The Guardian.

Vědci prezentovali v médiích studii o zdraví a špatných návycích mužů v Rusku. Zpráva ukázala, že Rusové riskují zdraví pitím vody po holení. Obsahuje totiž hodně alkoholu a je levnější, než nápoje zakoupené v obchodech.

Podrobnosti komentuje například rakouský deník Die Presse. "Pití nebezpečných lihovin zaviní v Rusku asi polovinu úmrtí mužů v produktivním věku," upřesňuje deník závěry studie a pokračuje: "Popíjení lihovin je v této zemi mezi muži národním zvykem. Ti se často nestarají o původ alkoholu, důležitá je cena. To je jeden z hlavních důvodů, proč se muži v Rusku dožívají v průměru jen 59 let," uzavírá Die Presse.

Petra Steinerová, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme