Zahraniční tisk o situaci v Iráku

Britský Daily Telegraph kvituje s povděkem, že bezpečnostní situace v Iráku se lepší. Výbuchy, střílení a únosy jsou tu sice pořád na denním pořádku, od lednových voleb je jich ale čím dál tím méně. Američtí vojáci jsou zatím opatrní, prostí Iráčané i jejich politici ale začínají věřit, že se situace obrací.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Irácké vojenské jednotky se stávají schopnějšími a důvěryhodnějšími, jejich počty rostou. Na ulici je potkáte stále častěji, zatímco americké jednotky se snaží o opak. Irák stále potřebuje ochranu spojenců. Ti by ale měli vědět, kdy ustoupit. Americký prezident Bush o tom bude příští měsíc diskutovat s britským premiérem Tony Blairem. Do té doby můžeme oslavovat, že letos na jaře má irácká demokracie velkou šanci na přežití, navrhuje Daily Telegraph.

Ne každému Američanovi je ale umožněno sloužit v Iráku. Deník Washington Post popisuje případ seržanta Roberta Stouta. Válečný invalida nedávno projevil přání pokračovat po uzdravení ve službě. To ale nepůjde. Veřejně totiž prohlásil, že je gay. Porušil tak nepsaný armádní zákon "na nic se neptejte a nic neříkejte" a může být rád, že ho nevykopnou ještě před květnovým uvolněním ze služby, tvrdí Washington Post.

Americká armáda vynaloží ročně hodně peněz na to, aby všechny odhalené homosexuály propustila nebo aspoň skryla zrakům veřejnosti. O zákaz gayů v armádě se už zajímá i Senát. Někteří jeho členové se snaží prosadit zákon, který by jednou provždy zastavil potupné vyšetřování a propouštění homosexuálů. Koneckonců ti lidé se rozhodli sloužit svému státu. Měli bychom jim být spíš vděční, upozorňuje list Washington Post.

Některá média označují nadcházející britské volby jen za souboj mezi konzervativci a labouristy a přitom zapomínají na černého koně - liberální demokraty. Ti mají v letošních volbách největší šanci za poslední desetiletí, tvrdí britské Timesy.

Tradiční voliči velkých stran se možná zaleknou rozpínavosti labouristů a toryovských plánů do budoucna. V takovém případě můžou zvolit zlatou střední cestu: liberální demokraty a hlavně jejich vůdce, Charlieho Kennedyho. To je největší a zároveň jediná hvězda liberálních demokratů. Narozdíl od Tonyho Blaira a Michaela Howarda je veřejností celkem stabilně oblíbený. Má jen jednu vadu. Je příliš jemný na to, aby mohl být premiérem. Ale nic není ztraceno. Jen by v příštích týdnech měl přidat trochu jedu, dodávají dnešní Timesy.

Slovenští lékaři se bojí konkurence z východu, píše list Hospodárske noviny. Pokud totiž Slovensko otevře svůj pracovní trh, stane se tranzitní zemí pro lékaře z východu, hlavně Ukrajiny. Ti tu získají pracovní povolení, otevřou si praxi a po čase se postěhují dál na západ.

Evropská unie pak může ukrajinské lékaře považovat za Slováky. Kvalita vzdělávání v obou zemích je přitom prý nesrovnatelná. Uznání vysokoškolského vzdělání mezi dvěma státy je věcí dohody. Unie proto nemůže zpochybnit kvalifikaci lékaře, který přichází ze Slovenska. Neplánuje se ani pozastavení svobodného pohybu lékařů po Unii. To je totiž základním pilířem práva unie. Slovenští lékaři tak zůstávají v nejistotě. Kolik ukrajinských lékařů se postěhuje na Západ? Dodávají slovenské Hospodárske noviny.

Říká se, že prezident Vladimír Putin nemá v Rusku žádného politického konkurenta, že opozice je zbytečně nejednotná. Ale jak připomíná dnešní deník Nězavisimaja gazeta, jeden společný bod by se přeci jen našel. Neúspěšná kandidátka v minulých prezidentských volbách v Rusku Irina Chakamada a šachový velmistr Gari Kasparov, nyní s politickými ambicemi, se narodili ve stejný den. A to právě dnes, 13. dubna. Z astrologií prodchnutého článku listu Nězavisimaja Gazeta cituje náš moskevský zpravodaj Petr Vavrouška.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Vavrouška cituje z ruského tisku

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme