Zahraniční tisk o skandálu s vydáváním víz do Německa

V zahraničních novinách se dnes dočtete o reakci na projev George Bushe v Bruselu, o tom, že Slováci doufají, že po americko-ruském summitu si je už nikdo nebude plést se Slovinci a že skandál s vydáváním nelegálních víz do Německa se rozrůstá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Včerejší projev George Bushe se měl původně věnovat evropsko-americkým vztahům, uvádějí například britské Timesy. Ve skutečnosti byl záběr projevu mnohem širší americký prezident zmínil problémy Blízkého Východu a komentoval i politickou situaci v Rusku. Bush se však chytře vyhnul zmínce o evropské ústavě, domnívá se britský list.

Obecně se předpokládalo, že se k ní ve svém projevu vyjádří, ale on zvolil cestu nejmenšího odporu a namísto toho se omezil pouze na slova o "silné Evropě" a vzývání "demokratické jednoty" Evropské unie. Je to zvláštní, podivuje se britský deník. 58 procent španělských voličů se o víkendu nebálo v referendu vyjádřit svůj názor a první muž Ameriky se o tomto tématu mluvit ostýchá. Tolik z britských Timesů.

Před rusko-americkým summitem, si ruské deníky všímají příjezdu George Bushe do Evropy. Komentují jeho prohlášení o těsnější spolupráci se spojenci, ale už se vyhýbají reakcím na slova amerického prezidenta o stavu demokracie v Rusku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tamní deníky dnes ráno pročítal moskevský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška.

Ve čtvrtek přiletí George Bush do Bratislavy. Deník Pravda se na dění v Bratislavě podíval z trochu jiného úhlu. Podle listu může schůzka přinést Slovensku jednu obrovskou výhodu svět si konečně přestane plést Slovensko se Slovinskem. Summit Bush-Putin prý zviditelní Bratislavu a pomůže ji odlišit se od Lublaně, kde se podobná schůzka konala před čtyřmi roky.

Skeptici ovšem varují, že to tak jednoduché nebude. Stejné naděje prý měli právě před čtyřmi lety Slovinci, ale záhy zjistili, že jedna taková schůzka na úplné vyřešení problému nestačí. Není divu, že si lidé obě země pletou, pokračuje list, jejich vlajky jsou téměř k nerozeznání, a v názvu státu stačí zaměnit pár písmen a politické faux-pas je na světě.

Po vstupu obou zemí do Evropské unie dochází k omylům ještě častěji. Zástupci obou států se prý v Bruselu alespoň jednou do měsíce setkají, aby si vyměnili nesprávně zaslanou poštu, uzavírá slovenská Pravda.

Německá zahraniční politika se ocitla v krizi, píše německý list Süddeutsche Zeitung. Ministr zahraničí Joschka Fischer nyní čelí skandálu, který se rozpoutal okolo benevolentní vízové politice jeho úřadu, díky které se do Německa dostala ukrajinská mafie. Německá ambasáda v Kyjevě měla nelegálně poskytovat víza a za každý vydaný pas si prý pracovníci ambasády účtovali mezi třiceti až padesáti dolary.

Případem se už zabývá i Evropská unie, poznamenává německý list. Skandál se ovšem rozrůstá do dalšího rozměru. Vyšetřování odhalují, že německá ambasáda byla zapojena také do obchodu s bílým masem.

Mafie díky úplatkům "zařídily" ženám vstup do Evropské unie a tam je pak přinutili k prostituci. S tichým souhlasem pracovníků ambasády, kterým bylo jasné, jaký osud dotyčné ženy čeká, dodává německý Süddeutsche Zeitung.

Zuzana Boleslavová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme