Zahraniční tisk o škodovkách pro izraelskou vládu

Vrátíme se k údajnému pokusu německých islamistů o sérii teroristických útoků. Podíváme se také do Portugalska, kde se má jednat o náhradě za někdejší evropskou ústavu. Určitě nejzajímavější mi ale přišel článek z izraelského ekonomického magazínu Globes. Podle něj totiž vláda židovského státu začne používat škodovky, a to namísto Volva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Izraelské ministerstvo financí vypsalo tendr a z něj vyšly vedle německého Audi A6 vítězně také škodovácké Superby 2.8. Časopis Globes upozorňuje, že se zatím jedná o dodávku pouhých 18 vozů v příštích šesti letech. Do soutěže se ale přesto přihlásily i věhlasné firmy jako BMW nebo Mercedes, a to proto, že jde o prestižní záležitost, která ovlivňuje trendy na izraelském automobilovém trhu. Volvo, které neuspělo, přitom bylo vládním dodavatelem už od 70. let.

Magazín Globes píše jasně: "Byly vybrány vozy, které izraelská veřejnost nepovažuje za tolik luxusní. Vláda se obávala kritiky, že příliš utrácí za situace, kdy se v Izraeli prohlubuje propast mezi bohatými a chudými. Automobily byly vybrány na základě mnoha technických a ekonomických kritérií, která se týkala nejen samotných vozů, ale i jejich údržby," uzavírá izraelský Globes.

Německé úřady oznámily zmaření největších teroristických útoků v dějinách země. Debata se točí nejen kolem případného zpřísnění protiteroristických opatření, ale také kolem původu radikálních islamistů. Toho si mimo jiné všímá komentář deníku Tagesspiegel, do kterého se začetl berlínský zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek:

Nejmenují se Abdul, Mohamed nebo Usáma, nýbrž Fritz a Daniel. Dva ze tří pravděpodobných teroristů zadržených v úterý byli Němci a ani jejich původ, jazyk, kterým mluvili, nebo vzezření nesvědčily o nějaké odlišnosti. Člověk neví co je vlastně úděsnější, jestli množství nalezených chemikálií, které měly přinést smrt spoustě lidí, nebo fakt, že pachatelé pocházeli ze středu naší společnosti, uvádí Tagesspiegel.

Proč jsou právě konvertité z pohledu teroristů tak cenní je nasnadě. Jsou nenápadní, jen zřídka mají záznam u zpravodajských služeb, nemohou být deportováni a mnoha z nich se kvůli lepší kamufláži doporučuje pít i dál víno, nosit džínsy, jíst vepřové a nechodit do mešity. Být muslimem ale ještě neznamená být teroristou, varuje německý deník. Ani dodatečné nebezpečí v podobě snahy se jako konvertita osvědčit, ještě nevede do výcvikových táborů al-Káidy. Přestup k islámu je ale nebezpečný tehdy, pokud je jeho vedlejší motivací nenávist k Americe a Izraeli, což jsou resentimenty, které se i v Evropě pěstují, soudí německý Tagesspiegel.

Tak to byl náš zpravodaj Jiří Hošek z Německa.

Šéfové diplomacií zemí Evropské unie mají sraz v Portugalsku a jedním z bodů dvoudenních jednání má být také takzvaná reformní smlouva - tedy dokument, který má nahradit právě neúspěšnou smlouvu ústavní.

Například rakouský Der Standard píše: "Čas neúprosně běží a text reformní smlouvy má být hotový do poloviny října. Jenomže nový dokument, i když velmi upravený, bude mít nejspíš znovu problémy se prosadit. Například v Polsku se může stát součástí předvolebního boje. Když vezmeme v úvahu fakt, že právě Varšava měla největší výhrady k přijatému kompromisu, tak je zřejmé, že osud nové smlouvy zůstává velmi nejistý," netají skepsi komentátor deníku Der Standard.

Britský Independent zase uvažuje o tom, jestli má reformní smlouva šance projít v referendech v určitých zemích. A analyzuje situaci ve Spojeném království: "Je zásadní rozdíl mezi textem původní ústavní smlouvy a novým návrhem. Původní dokument by pro Evropskou unii znamenal nový začátek. Ten současný se jenom snaží zajistit, aby Sedmadvacítka dokázala fungovat. Proti textu by proto neměl být výraznější odpor. Pokud ho ovšem vlády zemí nevyužijí k politickému boji," dodává list Independent.

Petra Steinerová, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme