Zahraniční tisk o složité situaci na Blízkém východě

Mediální stálicí domácího i zahraničního tisku je určitě Blízký východ. V posledních týdnech se o něm mluví a píše více než obvykle. Zdá se totiž, že tam hrozí nová válka. Blízký východ proto zabírá mnoho titulních stránek zahraničních deníků. Dalším ostře sledovaným tématem je pak návštěva amerického prezidenta Bushe v Německu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Izraelci celou noc útočili na dvou místech, v pásmu Gazy a v Libanonu. Vztah Izraele s Libanonem proto teď izraelské deníky komentují. Z listu Jerusalem Post cituje náš spolupracovník v Tel Avivu Michal Kotyk.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Kotyk cituje z izraelského tisku

Zahraniční deníky si také všímají návštěvy amerického prezidenta George Bushe v Německu. Například německý Süddeutsche Zeitung se zamýšlí nad tím, kdo zaplatí náklady na rozsáhlá bezpečnostní opatření, která jsou s příjezdem Bushe spojena. List poznamenává, že Schwerin, tedy hlavní město spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko, totiž odmítá nést všechny výdaje, které se údajně vyšplhaly na třináct milionů eur.

Při Bushově návštěvě je nutné zabezpečit celkem pět míst. A ty prezident navštíví během pouhých tří dnů. I z tohoto důvodu je právě tato Bushova návštěva Německa podstatně dražší, než tomu například bylo v únoru 2005, kdy navštívil Mohuč.

Slovenské Hospodárské noviny doplňují, jak by taková bezpečnostní opatření měla vypadat. O bezpečnost amerického prezidenta se má starat dvanáct tisíc policistů. K dalším bezpečnostním opatřením patří také to, že v centru města Stralsund bude platit zákaz automobilové dopravy. A pokud se lidé rozhodnou zůstat doma, nebudou smět vycházet z domovů a nebudou smět otevírat okna.

Slovenský deník ještě připomíná, že americký prezident dnes navštíví i město Trinwillershagen. Tam ho pozvala německá kancléřka Angela Merkelová. List dodává, že za časů bývalé NDR mělo právě toto místo pověst vzorového města, které často bývalo cílem zahraničních návštěv. A Bush do něj jede z toho důvodu, že poslankyní Spolkového sněmu za tento volební obvod je právě kancléřka Angela Merkelová.

Petra Lazáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme