Zahraniční tisk o smrti synů Saddámových

Americká armáda se rozhodla zveřejnit sérii fotografií zemřelých synů Saddáma Hussajna. Informuje o tom také The New York Times. Vystavené fotografie mají především překonat sílící skepsi arabského světa, který stále pochybuje o tom, že jsou Udaj a Kusaj Husajnovi skutečně mrtví.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Oba muži, kteří hráli významnou roli v tyranském režimu jejich otce, jsou totiž neustálou noční můrou Iráčanů. Čtyři fotografie tedy mají být tím pravým důkazem, neboť ani k lékařským analýzám prováděným americkými odborníky iráčtí občané příliš důvěry neprojevují. Zveřejněny byly dvě fotografie Udaje Husajna a dvě jeho bratra Kusaje.

Všechny zachycují zkrvavené obličeje obou zemřelých a mělo by na nich být patrné, o koho se jedná, píše The New York Times. Fotografie však pravděpodobně nezodpoví otázku, jak Udaj a Kusaj zemřeli. Přestože většina Iráčanů věří, že byli zabiti při útoku, objevují se i spekulace, že raději spáchali sebevraždu, než aby padli do rukou Američanů. Tolik z amerického listu The New York Times.

Izraelský deník Haaretz se věnuje návštěvě palestinského premiéra Mahmúda Abbáse ve Spojených státech. Palestinský premiér, který je na své první státní cestě do Ameriky od počátku svého zvolení do funkce, si pevně stojí za tím, že Izrael podkopává vizi George Bushe o nastolení míru mezi Palestinou a Izraelem. Židovský stát musí podle Abbáse učinit tvrdé a rozhodné kroky, aby splnil závazky mírového plánu, píše deník Haaretz.

Včera, v předvečer rozhovorů s americkým prezidentem Georgem Bushem Mahmúd Abbás prohlásil, že Izrael jednoznačně musí propustit tisíce palestinských vězňů a ukončit práci na výstavbě ochranného plotu. Ten Izrael staví na Západním břehu Jordánu jako oddělovací hranici mezi oběma zeměmi.

Palestinský premiér také při setkání v užším kruhu amerických senátorů požadoval, aby kongres nepodporoval slepě jen izraelské obchodování, ale bral ohled také na palestinské firmy. Jinak mírová vize nebude dosažitelná, cituje Mahmúda Abbáse izraelský list Haaretz.

Bosenský Srb Darko Mrdja, obviněný z válečných zločinů na Balkáně v roce 1992, uznal při výslechu před soudním tribunálem v Haagu svou vinu. Informuje o tom britský deník The Guardian. Bývalý příslušník bosensko-srbské policie přiznal, že se podílel na masakru více než dvou set mužů jiné národnosti než srbské. Hromadná vražda byla součástí etnických čistek v letech 1992 až 1995 v konfliktu provázejícím dělení bývalé Jugoslávie.

Darko Mrdja, 36letý bývalý dělník byl obviněn mezinárodním tribunálem ze zastřelení vězňů v centrální Bosně v srpnu 1992. Jako příslušník speciální policejní jednotky plánoval Mrdja masakr a střílel na klečící muže, cituje obžalobu britský list.

Haagský tribunál navrhnul trest 15 až 20letého vězení. Když se obžalovaného soudci ptali, zda rozumí tomu, co spáchal, Darko Mrdja prohlásil: "Všechno je mi jasné. Jsem vinen.", uzavírá britský list The Guardian.

Ani vládní a parlamentní prázdniny nezmírnily na Slovensku bouřlivou diskusi o interupcích. Všechny slovenské deníky se vracejí ke středečnímu rozhodnutí prezidenta Rudolfa Schustera vrátit novelu do palramentu. Její opětovné projednávání má přijít na řadu v září. Deník Národná obroda tvrdí, že horký parlamentní podzim čeká koalici nejen kvůli zákonu o umělém přerušení těhotenství. Z listu cituje zpravodajka Radiožurnálu v Bratislavě Renata Havranová.

Turisté unesení v Alžíru se pravděpodobně nacházejí v Mali. Píše o tom švýcarský deník Tages Anzeiger. Nové naděje upíná Německo, Švýcarsko a Holandsko k informaci, že jejich občané, unesení v Alžíru, by mohli být ve státě Mali. Kvůli osudu 15 turistů zasedal v Berlíně také krizový štáb, který však podle švýcarského listu projevil spíše talent všech diplomatů - hodně mluvit a v podstatě neříct nic.

I to nejkonkrétnější, co k osudu unesených turistů bylo ve čtvrtek řečeno, obsahovalo notnou dávku nejistoty: Snad mohou být tito lidé v Mali. Přesto podle diplomatů "osud všech rukojmí musí zůstat prioritou", komentuje jednání deník Tages Anzeiger. Ačkoliv chybí jakékoli důkazy, že by lidé mohli být zde, koncentrují diplomaté téměř veškeré úsilí na tento africký stát. Další variantou zůstává Alžír. Jednání krizového štábu provází mimo jiné diplomatické podezírání, že ten který stát dělá pro záchranu svých občanů méně než jiný, uzavírá švýcarský deník Tages Anzeiger.

Komentář německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung se zaměřuje na reformu německého systému zdravotní péče. Neexistuje žádné znamení dlouhodobě udržitelného snížení nákladů, zdůrazňuje list. Plán změn, který si klade za cíl reformovat zdravotnictví, byl tento týden přijat německou vládou i opozicí. Opět však politici záležitost spíše oddálili, přestože čas hraje zásadní roli, komentuje Frankfurter Allgemeine Zeitung. Reforma podle něj neobsahuje žádný razantní zásah, který krachující systém německého zdravotnictví nutně potřebuje. Toto rozhodně nepovede k udržitelné redukci nákladů, varuje německý deník.

Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme