Zahraniční tisk o soudu s Michaelem Jacksonem
Krále popu Michaela Jacksona porota zprostila všech obvinění, spor Británie s Francií o rozpočet Evropské unie se přiostřuje, Vatikán se může radovat z výsledku italského referenda o umělém oplodnění. To jsou některá témata, o kterých píše dnešní zahraniční tisk.
Světovým médiím dominuje jediné jméno: Michael Jackson. Titulky jsou více než výstižné: "Nevinen", stojí na první stránce amerického časopisu Newsweek i britského Daily Mailu. "Král popu zůstal svobodným mužem", raduje se zase německý Süddeutsche Zeitung. "Porota osvobodila Jacksona ze všech obvinění", píše Washigton Post a pokračuje: Popové hvězdě hrozilo dvacet let a neslavný konec kariéry. Teď se může radovat ze svobody a očištění svého jména, dodává Washington Post.
"Matka žalobce byla nejslabším článkem případu", domnívá se zase kalifornský list Los Angeles Times. Před osmi měsíci udělal Jacksonův obhájce strategický krok, který zřejmě znamenal klíčový obrat v Jacksonově případu. Najal totiž detektiva, který měl za úkol zajistit co nejvíc důkazů o nevěrohodnosti matky malého žalobce. Informací, které detektiv o matce zjistil, bylo dost na to, aby ji dokonale zdiskreditoval a přesvědčil Jacksonovy soudce, že jí jde jen o peníze. Jacksonovým obhájcům se tak podařilo vykreslit žalobcovu rodinu jako "rodinu lačnící po penězích" a zdá se, že na to porota přistoupila, dodávají Los Angeles Times.
Spor Británie s Francií o rozpočet Evropské unie se vyostřuje, píše britský Guardian. Na jedné straně "rabat", neboli rozpočtové úlevy Británii, které kritizuje Francie. Na druhé straně dotace francouzským farmářům, které se zas nelíbí Britům. Ani jedna země se nechce svých výhod vzdát, ale výhody té druhé země jí vadí. Z britských ostrovů se navíc stále častěji ozývá výtka, že francouzští politici svou kritikou britského rabatu jen chtějí odvrátit pozornost od neúspěšného referenda o euroústavě. Včera hledal Blair spojence v Berlíně. Dnes se vydá přímo do "bitevní vřavy". Schůzka v Paříži totiž nebude jen o přátelském stisku rukou pro fotoaparáty novinářů, soudí britský Guardian.
Vatikán se může radovat z výsledku italského referenda o umělém oplodnění. Obyvatelé Itálie hlasovali o změně přísného zákona o umělém oplodnění. Referendum je ale nakonec neplatné, protože účast voličů byla výrazně nižší, než bylo potřeba. Více k tomu dodává ve svém dnešním vydání list International Herald Tribune.
Referendum se stalo bojem mezi dvěma silnými tábory na Apeninském poloostrově: vládou a církví. Církev v čele s novým papežem Benediktem XVI. vyzvala voliče, aby referendum bojkotovali. Výsledek tak hovoří jasně ve prospěch požadavků Vatikánu. Přitom italští voliči už v předchozích letech několikrát církevní názory přesvědčivě zavrhli. Například v hlasování o rozvodech nebo o umělém přerušení těhotenství, dodává International Herald Tribune.
Na Slovensku opět zarezonovala takzvaná "maďarská karta". Bývalý šéf sněmovny a nejdéle sloužící poslanec za křesťanské demokraty František Mikloško se omluvil slovenským Maďarům za křivdy spáchané v letech 1945 až 1948. Jeho omluva vyvolala bouři emocí. Deník SME píše, že Mikloško dokázal, že se politickým a lidským formátem vymyká karpatskému standartu. Z článku vybrala zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová: