Zahraniční tisk o soudu s Michailem Chodorskovským

Ruští soudci v procesu s Michailem Chodorskovským splnili svůj úkol na jedničku. Rada Evropy chce po Slovensku, aby si vyřešilo své problémy s Romy. Bushův plán na dobytí vesmíru je zbytečný. To jsou některá z témat dnešního výběru ze zahraničního tisku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Moskevský městský soud včera zamítl odvolání Michaila Chodorkovského. Zarazil tak jeho kampaň do Státní dumy ještě dřív, než začala, píše deník Moscow Times. Bývalý šéf ropné společnosti Jukos byl odsouzen za podvod a zpronevěru. Jeho obvinění, jak si myslí většina Rusů, jsou jen trestem Kremlu za politické a obchodní ambice ropného magnáta.

Tomu nasvědčuje i fakt, že odvolací soud se konal ještě před tím, než Chodorkovský stačil doručit svou přihlášku do voleb do Státní dumy. Soudci si tak pojistili, že prominentní vězeň kandidovat nebude, protože jako odsouzený nemůže. Když Chodorkovský pronášel dlouhý a emotivní projev, soudci byli nervózní. Chtěli, aby jejich rozsudek dorazil do volební komise co nejdřív.

Stejně jako Chodorkovského příznivci, kteří na něj čekali před budovou soudu, i jeho advokát si myslí, že proces byl zmanipulovaný. Byla to politická objednávka a soudy ji splnily na jedničku, vysvětlil deníku Moscow Times.

Rakouský deník Die Presse komentuje rezignaci italského ministra financí. Rezignace Domenica Siniscalca byla chyba, která přinese zemi nestabilitu. Premiér Silvio Berlusconi by měl radši rezignovat sám. Dovedl totiž Itálii do naprostého chaosu, který vyvrcholil právě odstoupením Siniscalca. Itálie si v takové situaci nemůže dovolit čekat do příštích voleb. Ty budou až na jaře, varuje Die Presse.

Rada Evropy chce po Slovensku, aby si vyřešilo své problémy s Romy. Píšou to dnešní Hospodárské noviny. Slovensko, podle monitorovacího výboru Rvropského parlamentu, splnilo legislativní závazky po vstupu do Unie. Potíže v soužití s Romy ale přetrvávají. Nejenže se Romové sami nesnaží o zapojení do společnosti. Ani většinová společnost se dosud nezbavila předsudků vůči svým romským spoluobčanům.

Delegace Evropského parlamentu proto vyrazí do romských osad ve spišském regionu. I podle výsledku se pak rozhodne, jestli bude monitorovací komise ve svém sledování Slovenska dál pokračovat, vysvětluje list Hospodárské noviny.

NASA se chystá vyslat další astronauty na Měsíc, informuje o tom list International Herald Tribune. Výprava se má uskutečnit v roce 2018 a bude stát asi sto čtyři miliardy dolarů. Ještě při dvacátém výročí přistání Apolla 11 na Měsíci mluvil George Bush starší o dalších hrdinských výpravách. Vypadalo to, že jeho syn dokončí otcovy plány, stejně jako v Iráku.

Doba se ale změnila. Studená válka skončila, technologie se posunuly a člověka nahradil stroj. Například takový Mars by byl pro astronauty nebezpečný. A za ním už není místo, kam by lidská noha mohla vkročit. Dvacáté první století bude ve znamení objevů, které za nás udělají stroje.

Bushův plán na dobytí vesmíru je tak zbytečný. Peníze, do něj investované, by se hodily někde jinde. Návrat na Měsíc, to není vznešený úkol. Spíš otrávená pilulka, varuje deník International Herald Tribune.

Julie Rákosová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme