Zahraniční tisk o španělském referendu o euroústavě

Jako první z občanů zemí EU budou v referendu schvalovat ústavu Evropské unie Španělé - podle tisku to není náhoda. Deník New York Times píše, že Severní Korea ukázala všechny své nejhorší instinkty. Slovenský deník Sme se zamýšlí nad zákazem šíření takzvané osvětimské lži.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Není náhoda, že se první hlasování o euroústavě uskuteční právě ve Španělsku, píše dnešní Daily Telegraph. Taktici z Bruselu chtějí začít v zemích, které jsou co nejvíce proevropské. Doufají tak, že se jim podaří přesvědčit i skeptické voliče. A Španělsko je k Evropě nejloajálnější.

Není to jen proto, že Madrid hodně čerpal z evropských fondů. Hlasovat v referendu "ne" by teď Španělům přišlo poněkud nevděčné. Španělsko se navíc bojí politické izolace. Tamní obyvatelé určitého věku si totiž moc dobře pamatují, co to znamená zmrazení vztahů s okolními státy. Výsledkem bude, že Španělé podpoří ústavu, aniž by ji kdy viděli. Nikdo se jim totiž neobtěžoval ji ukázat.

Mnohé evropské státy se teď od Španělů snaží odkoukat pár triků, jak uspořádat úspěšné referendum o euroústavě. Když ale britský ministr zahraničí řekne, že pokud Britové neřeknou "ano" ústavě, ocitne se země v izolaci, nikdo mu to nevěří. Británie totiž navzdory své geografické pozici není na Bruselu závislá, dodává britský Daily Telegraph.

Deník New York Times píše, že Severní Korea ukázala všechny své nejhorší instinkty, když oznámila, že vyráběla a bude vyrábět jaderné zbraně a nehodlá o této problematice s nikým jednat. List píše, že bylo už delší dobu zřejmé, že tato země jaderné zbraně vyrábí a diplomacie nikam nevede. Newyorské Timesy ale docházejí k závěru, že v případě severokorejského jaderného programu není jiné než diplomatické řešení. Ze zámoří pokračuje zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Konvalina cituje z New York Times

Slovenský deník Sme se zamýšlí nad zákazem šíření takzvané osvětimské lži, který má vycházet z trestního zákona. Je to diskuse o svobodě projevu, píše list. Svoboda projevu je největší vymožeností po revoluci v roce 1989. Jako každé subjektivní právo ale má své hranice. Teď je třeba hledat rovnováhu mezi subjektivními právy a svobodou jiných.

Slovenský právní pořádek to umožňuje. Může vydat zákon, který omezí svobodu projevu, pokud vede k poškozování práv jiných či jde o bezpečnost státu. Podobnou právní úpravu má i Evropská unie ve svém článku deset. Už ji také několikrát použila. Při omezování každého práva ale musíme neustále myslet na rovnováhu mezi veřejným a soukromým zájmem, píše se v deníku Sme.

Oscarův menší bratříček vyrostl, píší Times of London. Blíží se slavnostní předání cen britské filmové akademie. To znamená, že na Oscara můžeme aspoň na deset minut zapomenout. Jenže, jakou cenu má BAFTA pro umělce, který už získal Oscara? Mnohokrát jsme se přesvědčili, že ceny filmové akademie nevypadají z druhé strany Atlantiku tak starobyle a úctyhodně. Blízkost obou akcí má za následek, že akademie nemůže největší hollywoodské divadlo ignorovat. Má to co do činění s přehnanými očekáváními a taky trochu paranoiou, tvrdí Times of London.

Julie Rákosová, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme