Zahraniční tisk o spirále násilí na Blízkém východě

Listy také komentují energetickou krizi, s níž se potýká Brazílie, a "energetickou ofenzívu" amerického prezidenta Bushe. Všímají si i změny postoje šéfa rakouských odborů k omezení volného pohybu pracovních sil, které má platit pro nové členy EU.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský The Independent dnes reaguje na další vlnu násilí, která se v Izraeli včera zvedla. Jak deník uvádí, poprvé od války v roce 1967 použili Izraelci stíhačky proti Palestincům na západním břehu Jordánu, v odvetě za sebevražedné bomby, které zavinily další krveprolití. Izraelské F-16 zaútočily na palestinskou bezpečnostní základnu, věznici ve městě Nablus a další cíle na Západním břehu a zranily tak naděje mezinárodního společenství na dosažení příměří. Americký ministr zahraničí Colin Powell v této souvislosti vyzval k bezpodmínečnému zastavení násilí a apeloval na všechny světové vůdce, aby udělali vše pro zklidnění vášní v této oblasti, uzavírá dnešní The Independent.

Americký The Washington Post ke stejnému tématu poznamenal: Ačkoliv se spirála násilí roztočila ještě více, nezdá se, že by někoho v Izraeli zastavení mírových jednání šokovalo. Místo toho obě strany nešetří vzájemným obviňováním a vyhrožují dalšími násilnostmi.

Jihoafrický The Independent dnes komentuje energetickou krizi, se kterou se potýká Brazílie, a také neposlušnost starosty Rio de Janeira, který se vzepřel příkazu vlády a odmítl zhasnout části města. Jak totiž prohlásil, i kdyby bylo nutné zhasnout v celém Rio de Janeiru, není možné zatemnit symbol města - sochu Krista Vykupitele. "Ta socha je symbolem Ria. Zatemnění vrcholu Corcovada by vneslo tmu do celého města." Osvětlení sochy je srovnatelné s měsíční spotřebou elektřiny ve 44 domácnostech. Ačkoliv brazilská vláda v tomto týdnu nařídila 35 procentní úspory ve veřejném osvětlení, starosta Ria vzdoruje: "Představte si, že by se zhasla Eiffelovka nebo Socha svobody - to se stávalo snad jen za války," dodává The Independent.

Jak informovala vídeňská konzervativní Die Presse, prezident Rakouského odborového svazu Fritz Verzetnitsch přechází v diskusi o přechodném období pro volný pohyb pracovních sil pro nové členy EU na pružnější kurs. Vyslovil názor, že nehrozí nebezpečí velké migrační vlny z východoevropských zemí a že cílem Rakouska není stavět nějaké nové dělící zdi.

Určitý problém by se podle jeho názoru mohl projevit u denních a týdenních tzv. "pendlerů" dojíždějících za prací do rakouských podniků v blízkosti hranic. "Jsem však přesvědčen", dodal předseda rakouských odborů, "že žádné přechodné období nepotřebujeme, pokud se zmíněný problém jako problém neprojeví," cituje vídeňská Die Presse.

K tzv. energetické ofenzívě amerického prezidenta George Bushe poznamenává italská La Repubblica: Americká pravice dodržuje slib daný svým "volebním sponzorům" a vrací se ve velkém stylu k vrtným soupravám, hloubení děr v přírodních rezervacích, k uhlí a především k jaderné energii. Vypovězení kjótské dohody o ochraně životního prostředí ze strany USA tedy nebylo náhodné. Byl to zcela konkrétní příznak toho, že prezident Bush se dnes hodlá starat o zásobování své země energií a starost o životní prostředí přesouvá až na zítra.

Ruská Nězavisimaja Gazeta komentuje britsko-americké návrhy předložené v Radě bezpečnosti OSN, které se týkají uvolnění sankcí vůči Iráku. Rozdíl mezi ruským takzvaným "balíkovým řešením" problému a americkými "chytrými sankcemi" je ten, že Rusko chce skutečně zmíněné sankce zrušit. Ruský plán počítá se zastavením a zrušením sankcí současně s obnovením mezinárodní inspekce nad zakázaným zbrojním programem v Iráku.

Britsko-americký plán uvažuje o zrušení zákazu dovozu veškerého civilního zboží do Iráku při současné zpřísněné kontrole možnosti iráckých nákupů zbraní nebo vojensky využitelných produktů. Britové přitom navrhují zachovat mechanismy dosavadního programu "ropa za potraviny". To znamená, že OSN by měla nadále plně kontrolovat výnosy, kterých Irák prodejem ropy dosahuje, shrnuje situaci ruská Nězavisimaja Gazeta.

Moskevský list Novyje Izvěstija k summitu Evropské unie a Ruska napsal, že Unie je pro Moskvu stále důležitější. Pravidelnost schůzek obou stran nápadně kontrastuje s bezkoncepčností kremelské politiky vůči Americe, která byla ještě donedávna považována za nejvýznamnějšího partnera Ruska. Nejméně dvakrát ročně se představitelé EU a Ruska scházejí na nejvyšší úrovni, kdežto prezidenti Putin a Bush stále ještě zkoumají možnost prvního setkání.

Stoupající četnost setkávání Ruska s Evropskou unií snižuje vzájemné napětí, zatím však nezaručuje úspěch dialogu. Pokaždé se mluví o velkém potenciálu hospodářské kooperace, ale stejně pravidelně poukazují obě strany na překážky při realizaci podnikatelských iniciativ, upozorňuje ruský deník Novyje Izvěstija.

K 81. narozeninám papeže Jana Pavla II. došel do Vatikánu bezpočet blahopřejných telegramů a polské jeptišky upekly Svatému Otci narozeninový dort, informoval italský rozhlas. Papež by také mohl oslavit 22. jubileum svého pontifikátu. Jinak Vatikán slaví spíše papežovy jmeniny 4. listopadu. Deník Corriere della Sera poznamenal, že papež je sice vyčerpaný, ale stále plný plánů. Sice je už poněkud opatrnější, protože trpí Parkinsonovou chorobou, ale je stále rozhodnut se dále rozdávat. . V pondělí začíná ve Vatikánu konzistoř - setkání se všemi kardinály, koncem června jede Jan Pavel II. na Ukrajinu, v září do Arménie a v příštím roce má na programu nejméně dvě další cesty do zahraničí. "Je tvrdý jako ocel," říká o něm jeho osobní lékař Pier-Paolo Visentin, který o papeže pečuje už 20 let. Během jubilejního roku 2000 si hlava katolické církve údajně nedopřála ani chvilku oddechu. Papež prý spal jen několik málo hodindenně a byl svěžejší než všichni ostatní, uvádí Corriere della Sera.

Radka Průšová, Jaroslava Malínská, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme