Zahraniční tisk o společné protivzdušné obraně

Zahraniční noviny píší o tom, že Gerhard Schröder je obětí iráckého konfliktu, o společné protivzdušné obraně, která je prý pro Čechy východiskem z nouze a také o pátém bodu irácké rezoluce, který je klíčem k úspěchu zbrojních inspekcí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Podle britského listu The Guardian se stal německý kancléř Gerhard Schröder obětí iráckého problému. Honička Spojených států za možnou válkou proti Iráku vyžaduje stále více obětí. Jednou z nich je i německý kancléř Schröder, který svým nesouhlasem s válkou vyvolal otevřený konflikt s Washingtonem. Ačkoliv Schröder v poslední době svá slova zjemnil, přesto jsou současné německo-americké vztahy na bodě mrazu. Další obětí americké politiky se stalo Turecko. Jeho současné vztahy se Saudskou Arábií naznačují, že také tady číhají problémy.

Podle italského listu La Reppublica je Američanům dobrá každá záminka pro útok na Irák. Bombový atentát v Keni znamenal eskalaci vojenského nátlaku Spojených států. Více než deset let kontrolují americká a britská letadla irácké bezletové zóny v Iráku. Na počátku sloužily k ochraně Kurdů na severu a Šíitů na jihu, ale nyní se zdá, že je americký generál Tommy Franks používá k přípravě na válku. Útoky budou stále častější, Američanům je totiž každá záminka dobrá k tomu, aby zničili potenciální irácké nebezpečí a posílili v Iráku pocit nejistoty.

V deníku The New York Times se objevil komentář, který se zabývá úspěchem a smyslem zbrojních inspekcí v Iráku. Budoucí osud Iráku spočívá v pátém bodu rezoluce OSN. Její tvůrci se poučili z minulých inspekcí a vědí že irácký prezident Saddám Husajn je expert na utajování zbraní. Jediná cesta, jak se ke zbraním dostat, je důvěrná informace někoho, kdo byl přítomen ukrývání zbraní a ví, kde jsou ukryty. Pátý bod irácké rezoluce praví, že "zbrojní inspektoři mají neomezený přístup ke všem osobám, s nimiž si budou přát v rámci svého mandátu hovořit. Rozhovory mohou probíhat i mimo Irák. V takovém případě bude zabezpečeno vycestování dotyčného i jeho rodiny."

Znamená to, pokračuje americký deník, že šéf inspekcí Hans Blix může kdykoli vyzvat k cestě do ciziny jakéhokoli iráckého představitele a požádat ho, aby řekl, co ví. Tato teorie má však slabinu. Je totiž možné, že žádný takový Iráčan neexistuje, poznamenávají New York Times. Stačí jediná osoba, která si bude přát úspěch inspekcí a Saddáma prozradí. Nemusí mít strach ani o sebe ani o rodinu, protože se všichni z Iráku dostanou. Jestliže nikdo takový neexistuje, pak je to důležitá výpověď o touze Iráčanů po svobodě a jiné budoucnosti. Proto si musíme položit otázku: "Pro koho vlastně budeme bojovat?" Toto je hlavní problém a skutečné drama Iráku.

Islámští teroristé napojení na síť Al-Káida údajně plánovali útok na dějiště olympijských her v australském Sydney. Za připravovaným atentátem měla stát islamistická organizace Jemaah Islamiyah. Té je přisuzována i odpovědnost za ničivý atentát na ostrově Bali. Informoval o tom singapurský list The Straits Times s odvoláním na jihoasijské tajné služby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cituje z něj východoasijský zpravodaj Radiožurnálu Robert Mikoláš.

Slovenský deník Pravda se zamýšlí nad návrhem společné protivzdušné obrany, kterou projednávala česká delegace při návštěvě Slovenska. Mlha na bratislavském letišti, která způsobila zdržení českých politiků, naznačila, jak budou vypadat odpovědi slovenských státníků na návrh společné protivzdušné obrany. Nekonkrétnost politiků je pochopitelná: Technicky řešitelná věc má totiž i finanční pozadí, a tak každý slib může být zbytečně předčasný. Přitom je jasné, pokračuje slovenský deník, že ministr Tvrdík má už vypracovanou konkrétní představu, protože nikdo nepřichází s takto závažnou myšlenkou bez podkladů.

Slovensko si musí položit otázku, jaký smysl má Tvrdíkův návrh. Ministr ho totiž nepředložil v rámci dalšího zlepšení vzájemných vztahů. Jde zřejmě o poslední východisko z nouze, neboť česká protivzdušná obrana je podle dřívějších Tvrdíkových slov na hranici únosnosti. Obrovské záplavové škody smetly ze stolu nákup gripenů. V úvahu přichází požádat o pomoc sousední Německo. Ovšem po pozvánce Slovenska do Severoatlantické aliance je pro Česko lepším řešením česko-slovenská protivzdušná obrana.

Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme