Zahraniční tisk o sporech kolem nové rezoluce OSN

Šéf americké diplomacie Collin Powell vstoupil včera znovu do nesnadné debaty o roli OSN v Iráku, píše americký deník USA Today. Collin Powell nabídl, že přizpůsobí předloženou americkou rezoluci požadavkům evropských vlád.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

V rezoluci Amerika navrhuje sdílet odpovědnost za udržování míru a poválečnou obnovou v Iráku společně s Organizací spojených národů. Návrh ovšem kriticky napadly Francie a Německo, které požadují co nejrychlejší předání kontroly do rukou irácké vlády, připomíná americký list.

Collin Powell prohlásil, že administrativa George Bushe má v Iráku pouze jeden cíl, a to umožnit Iráčanům znovu získat suverenitu. Podle něj však nová irácká vláda musí být založena na existenci demokratických institucí a možnosti svobodných voleb. Přesto Powell prohlásil, že Spojené státy budou naslouchat všem názorům a pokusí se jim přizpůsobit. Musí ale být v souladu s americkým všeobecným cílem, dodává list USA Today.

Návštěva Gerharda Schrödera v České republice nešetřila optimistickými tóny, všímá si německý deník Die Welt. Třpytící slunce nad Prahou, které zaujalo německého kancléře při jeho neplánované procházce po Karlově mostě, přesně pasovalo do obrázku celé návštěvy. Mraky, které se stahovaly nad česko-německými vztahy, jsou podle německého listu očividně zahnány.

Německý státník i jeho český protějšek Vladimír Špidla se navzájem ujistili, že původní nedorozumění patří už minulosti. Gerhard Schröder si pochvaloval, že v otázce odsunutí sudetských Němců zazněly optimistické tóny jak od českého premiéra, tak prezidenta Václava Klause.

Čína je připravena zahájit třetí fázi výstavby obří hydroelektrárny, píše o tom čínský deník People´s Daily. Největší světový projekt vodní elektrárny nazvaný Tři soutěsky má vstoupit do poslední šestileté fáze. Práce budou zahájeny v příštím roce a potrvají až do konce roku 2009, kdy už bude možné jezerní projekt využívat.

Čínská vláda také prohlásila, že nenechá na holičkách obyvatele, kteří žijí v blízkosti budovaného díla. Hodlá zlepšit jejich životní úroveň a podpořit ekonomický rozvoj v oblasti. Přesto už obří elektrárna dopad na místní obyvatele měla. Z okolí se už muselo vystěhovat 400 tisíc lidí a dalších 700 000 je bude v nejbližší době následovat. Čína také garantuje minimální poškození přírody, dodává ještě čínský deník People´s Daily.

Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme