Zahraniční tisk o sporech kolem světového trestního tribunálu

Nestává se často, aby Evropa vystupovala na mezinárodní scéně jednotně, napsal dnes německý deník Süddeutsche Zeitung. Výjimkou je mezinárodní trestní soud. Už roky pracovaly v této otázce státy Evropské unie dohromady a dovedly - přes vytrvalé protesty Spojených států - nový haagský tribunál na dobrou cestu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Tento úspěch je podle listu však nyní v nebezpečí. Enormní tlak Bushovy vlády vytáhl jeden z klíčových kamenů z obranné zdi, aby zlomil světový soud.

Vypadá to, že britská vláda není připravena celou věc dokončit a hledá způsob, jak pomoci Americe, aniž by tím před Evropany ztratila tvář. Není to nic nového. Britové se tradičně vidí jako prostředník mezi Amerikou a Evropou. Ve sporu o tribunál by ale měli evropští partneři naléhat, aby se Londýn zřekl dvojí hry. Z ní nemůže vzejít žádný kompromis, ale jen jeden poražený: Evropa, uzavírá dnešní Süddeutsche Zeitung.

Nebojme se Evropy, vyzývá dnes londýnský Independent. Tony Blair a Gordon Brown by možná rádi znovu utekli před eurem. Rádi by totiž znovu odložili vyhlášení britského referenda o zavedení jednotné evropské měny. Vzdálená budoucnost se jim zdá mnohem jistější, než současnost. Čím víc se však bude chvíle rozhodnutí oddalovat, tím obtížněji se bude onen vhodný okamžik hledat.

Přitom je v zájmu Británie, aby se stala součástí jednotné měny, místo aby nervózně přešlapovala na okraji a nalhávala si, že jedna země může zůstat ekonomicky suverénní ve všech směrech, poznamenává komentátor londýnského listu. Referendum bude stejně riskantní za pět let, jako by bylo za osmnáct měsíců. Je to bizarní situace: neformální kampaň před referendem je v plném proudu, co schází, je referendum samé.

Čísla hovoří jasně - ročně by bylo potřeba deseti miliard euro na boj proti metle lidstva - AIDS. Ve skutečnosti však přitékají do programu OSN na zastavení šíření AIDS ročně zhruba tři miliardy, uvádí dnes rakouská Die Presse. A víc ze 14. světové konference o AIDS, která se od včerejška koná v Barceloně, ani nekouká. Když jde o peníze, jde solidarita mezinárodního společenství většinou stranou.

Fatální krátkozrakost, která by se brzy mohla hořce vymstít. Prohlášení, že pro černý kontinent už beztak není záchrany, rodí "armagedon", který by se brzy mohl stát skutečností: nejdřív přijde destabilizace afrických států, pak zoufalá vzpoura zbídačených - proti bohatým, kteří se zatím cítí tak jistí a mocní. Zprávy z Ukrajiny ale varují, že problém smrtelné nemoci už stojí za dveřmi spojené Evropy, dodává dnešní Die Presse.

Po chaotickém zabavování venkovské půdy a zakazování bílým farmářům, aby nadále vedli své farmy, se chystá zimbabwský prezident Mugabe zabírat městské oblasti, napsal jihoafrický Independent. Mugabeho vláda plánuje změnu kontroverzního zákona o půdní akvizici, aby se usnadnilo zabírání půdy v městských oblastech bez okamžité kompenzace těm, jejichž nemovitosti budou zasaženy. Plány následují Mugabeho výhrůžky, že zabaví soukromé firmy, které obvinil z hromadění majetku. Jak jihoafrický Independent poznamenává, Mugabeho plány mají v první řadě za úkol legitimovat obsazování městské půdy válečnými veterány a představitely vládnoucí strany ZANU, ke kterým už lavinovitě dochází.

Radka Průšová, Petra Lazáková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme