Zahraniční tisk o sporu slovenského a maďarského premiéra

Včerejší setkání premiérů zemí Visegrádské čtyřky poznamenal spor mezi slovenským a maďarským premiérem ohledně protimaďarských útoků, ke kterým nedávno došlo na Slovensku. Tuto roztržku komentují samozřejmě i dnešní slovenské noviny. Dánský deník Politiken komentuje chystanou změnu v čele Organizace spojených národů. Ta se shodla, že nejlepším kandidátem na post generálního tajemníka je jihokorejský ministr zahraničí Pan Ki-mun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Včerejší setkání premiérů zemí Visegrádské čtyřky poznamenal spor mezi slovenským a maďarským premiérem ohledně protimaďarských útoků, ke kterým nedávno došlo na Slovensku. Tuto roztržku komentují samozřejmě i dnešní slovenské noviny. Deník SME se snaží najít příčiny toho, proč se včera oba politici odmítli setkat. Připomíná, že na pozadí sporu může být poměrně komplikovaná situace obou premiérů. Robert Fico čelí kritice evropských socialistů kvůli složení své vládní koalice. Ferenc Gyurscány je zase pod obrovským tlakem pravicové opozice, která požaduje jeho odstoupení, připomíná list.

Slovenské Hospodárské noviny hodnotí počínání maďarského premiéra, tedy jeho nechuť setkat se se slovenským protějškem, jako promarněnou šanci. Gyurcsány přišel o skvělou možnost promluvit si s Ficem otevřeně jako chlap s chlapem o problémech, se kterými se jejich země potýkají. Oba premiéři dávají přednost obehrané písničce s tématem zahraničních Maďarů. Přitom by si už konečně měli sednout ke společnému stolu, dát si maďarský guláš a slovenské halušky a udělat tak dobrou službu vzájemnému porozumění mezi oběma břehy Dunaje, uzavírají Hospodárské noviny.

Severní Korea dala včera jasně najevo, že cílem jejího jaderného testu bylo donutit Spojené státy k rozhovorům o severokorejském jaderném programu. Reakce Washingtonu je ale jasná, nebude žádný dialog, pouze přísné sankce. V této situaci řeší ožehavý problém zejména ruská diplomacie. Jakýkoli konflikt s KLDR se totiž Ruska bezprostředně týká, už kvůli zeměpisné blízkosti. Co o tom soudí ruský tisk, shrnuje moskevský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Vavrouška cituje z ruského tisku

Dánský deník Politiken komentuje chystanou změnu v čele Organizace spojených národů. Ta se shodla, že nejlepším kandidátem na post generálního tajemníka je jihokorejský ministr zahraničí Pan Ki-mun. Podle kodaňského listu ale tato volba není nijak překvapivá. Vychází totiž ze zaběhnutých postupů uvnitř OSN. Byl totiž dodržen rotační kontinentální princip, podle kterého má nastupující šéf organizace pocházet z Asie.

Překvapivé není ani pohlaví kandidáta. Pan Ki-mun jen rozšíří řadu mužů, kteří v čele Spojených národů stáli. A konečně tradiční je i fakt, že nový šéf OSN nebyl zvolen za všeobecného nadšení, ale spíš proto, že proti němu vlastně nikdo nic vážného neměl. "Pan Ki-mun není silnou osobností, kterou teď OSN tolik potřebuje. Ale kdoví, třeba poroste s funkcí," míní Politiken.

Petr Vavrouška, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme