Zahraniční tisk o srovnání kanadského dolaru s americkým po 30 letech

Zahraniční tisk připomíná odpůrcům rozšíření Schenghenu, že Rakousko mělo při vstupu do prostoru bez hranic stejné problémy jako nyní Česko. Kanaďané oslavují. Po více než třiceti letech se jejich dolar rovná jednomu dolaru americkému. Dále zahraniční novináři píšou o špatném stavu kubánského vůdce Fidela Castra.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Už 31. prosince mají padnout hraniční zátarasy a na území Evropské unie se budeme moci pohybovat bez zábran, minová pole a ozbrojení pohraničníci jsou už jen muzejní vzpomínkou. To se ale nelíbí některým starým členským zemím EU. Rakouský deník Der Standard připomíná, že když před deseti lety vstupovalo Rakousko do schenghenského prostoru bez hraničních kontrol, zaznívaly tehdy z bavorské strany pochybnosti, jestli se Vídni podaří dohlédnout na to, aby "do země nemohl vjet ilegálně žádný Albánec".

Teď po deseti letech se situace opakuje. V roli Bavorska je teď Rakousko, které nabádá ke zvážení, jestli jsou ke vstupu zralé východoevropské státy. Der Standard proto kritizuje rakouské ministry. "Jsou bez odvahy a vize. Nepochopili, že pád hranice symbolizuje konečné vítězství svobody a demokracie v Evropě".

Mezi Slovenskem a Maďarskem to skřípe už tak, ale nejnovější debata o takzvaných Benešových dekretech hrozí dokonce zadřením soukolí sousedských vztahů. Maďarské deníky shodně konstatují, že usnesení slovenského parlamentu o nedotknutelnosti těchto dekretů bylo zbytečné a vůči Maďarům nepřátelské.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti přináší budapešťský zpravodaj Gregor Martin Papucsek

Kanaďané mají důvod k oslavám. Poprvé po třiceti letech srovnal kanadský dolar krok s dolarem americkým. "Podle ekonomů se poměr 1:1 udrží možná několik týdnů či měsíců," píše deník National Post. Pro Kanaďany je to důvod k hrdosti na svého "loonieho", tak přezdívají své měně podle zobrazení potáplice lední na jedné straně dolarové mince. "Náš dolar posílil trochu kanadského spotřebitele a možná pomůže nadmout národní ego, protože velký kanadský dolar je zpravodajským hitem u jižních sousedů," uzavírá National Post.

Zdravotní stav Fidela Castra je prý kritický. Známý americký internetový server Drudgereport.com se dostal k výňatkům z knihy novinářky Ann Louise Bardachové, která je autoritou na kubánské záležitosti.

V knize nazvané "Bez Fidela: Smrt Castra a jiné povídky" píše, že kubánský prezident prožívá asi poslední chvíle života. Castro podstoupil operaci zažívacího traktu a stáhl se z veřejného života. Bardachová popisuje utajované události posledních měsíců Fidela Castra, a to na základě zdrojů, které mají přístup k jeho lékařskému týmu. "Několik týdnů po Castrově operaci se jeho syn Antonio Castro, který je chirurgem a lékařem kubánského baseballového týmu, rozpovídal. Na baseballovém zápase padl dotaz na zdraví jeho otce a tehdy Antonio smutně pokývl hlavou a řekl: "To, co se děje se starým, nelze zastavit," cituje internetový server výňatek z knihy.

Gregor Martin Papucsek, Vlastimil Milý, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme