Zahraniční tisk o stahování syrských jednotek z Libanonu

Podpora zahraničních investic na Slovensku. Stažení syrských jednotek z Libanonu. Blairův kabinet před volbami očima konzervativního komentátora. Nová sýrová mánie v New Yorku. To jsou přední téma, na něž se soustřeďuje zahraniční tisk.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Tématem všech slovenských deníků je novela zákona o podpoře významných zahraničních investic - tu má dnes předložit vládě ministr hospodářství Pavol Rusko. Slovenské listy upozorňují na spojitost s problémy při výkupu pozemků pro korejskou automobilku KIA. Více od zpravodajky Radiožurnálu Renaty Havranové:

Přehrát

00:00 / 00:00

Renata Havranová cituje ze slovenského tisku

Poslední syrské jednotky opustily Libanon a v městě Anžár to také náležitě oslavili. Jak píše místní - anglicky psaný - deník Daily Star, tamní obyvatelé přinesli před bývalé sídlo syrské armády velkou nádobu podobnou urně, roztříštili ji o zem a pak tančili okolo jejích střepů. To mělo podle starobylé tradice symbolizovat nové začátky.

Libanonci ani Syřané se ale nemohou spoléhat na mytologii. K lepším zítřkům jsou potřeba hlavně racionální vztahy mezi oběma sousedními zeměmi. To znamená, vypořádat se syrskou historií v Libanonu a brát ji s chladnou hlavou, upozorňuje libanonský deník.

Nemůžeme pořád zavírat oči nad kriminalitou, škodí vzájemným vztahům. V posledních dnech jsme byli svědky mnoha činů, které rozhodně nejde označit za přátelské k sousedům. Libanonci i Syřané se prostě musí poučit z chyb, která udělali a snažit se, aby je neopakovali, dodává dnešní Daily Star.

Pořád ještě přesně nevíme, co chtějí Labouristé během svého třetího volebního období dokázat, píše ve svém ostře laděném komentáři konzervativní britský Daily Telegraph. Jsou s námi už osm let a nevypadá to, že by teď chtěli měnit svou taktiku. Po pravdě, je to ten nejužvaněnější kabinet chvastounů široko daleko, myslí si deník.

Kolik jasných odpovědí na otázky, které nás zajímají, jsme v posledních týdnech slyšeli? Stali jsme se za poslední týden kampaně chytřejší? Ne, dozvěděli jsme se jen, že labouristická vláda chystá dlouhodobou reformu. Jenže Tony Blair a jeho strana ji potřebují právě teď. Jejich volání pro všeobecném souhlasu s reformami je jen jiné slovo pro samolibost. Možná, že si voliči nakonec nejistou budoucnost pod vlajkou labouristů vyberou. Ale s vládou, která všechna důležitá témata zametá pod stůl, nás moc světlé zítřky nečekají, obává se proopoziční Daily Telegraph.

Newyorčané jsou nově posedlí sýry. Informuje o tom americký list New York Times. V posledních letech se americké sýry významně zkvalitnily a také se jich víc vyrábí. To má za následek i nárůst počtu sýrových gurmánů v americké metropoli. Otevírají se nové restaurace, kde si newyorčané pochutnávají na výborných sýrech a vínech. Přístupné jsou i výrobny sýrů, z kterých se staly doslova chrámy. Deník popisuje případ jedné na první pohled spořádané klinické psycholožky, která každý čtvrtek tráví v obchodě se sýry v Greenwich Village. Před dvěma lety dokonce v obchodě s vlastní výrobnou brigádničila. Byla jsem ta podivná žena z předměstí, která chce pracovat se sýry, říká. A ke své nové posedlosti v deníku New York Times sama dodává: rozhodně to není normální.

Julie Rákosová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme