Zahraniční tisk o střetu mezi Indií a Pákistánem

Dnešní zahraniční noviny rozebírají možný vojenský střet mezi Pákistánem a Indií, ptají se, jak vyřešit palestinský problém, píší o francouzských parlamentních volbách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Vojenský střet Indie a Pákistánu je velmi pravděpodobný, míní britský list The Daily Telegraph. Milión mužů je rozmístěno na obou stranách hranice znesvářených rivalů. Po mobilizaci asi 700 tisíců vojáků bude pro indického premiéra Vádžpejího obtížné nechat je napochodovat zpátky bez vojenského vítězství. V Indii panuje obrovská touha po pomstě za teroristické útoky v Kašmíru. Z vojenského ani morálního hlediska však nelze klást rovnítko mezi Dillí a Islámábád.

Je neštěstím regionu, že Indům a Pákistáncům vládnou tak špatné politické elity, píše dále list. Indie je nicméně funkční demokracie. Naproti tomu pákistánský prezident Mušaraf je hlavou zkorumpované a nelegitimní vlády, i když se na něj Bushova vláda spoléhá ve válce proti terorismu. Indická vláda si musí uvědomit, že má jako regionální velmoc zodpovědnost za udržení míru, ať už budou provokace sebevětší. Mušaraf v případné válce nemůže vyhrát.

Pokud francouzská pravice získá ve volbách parlamentní většinu, bude mít během následujících pěti let historickou příležitost provést ekonomické reformy, které předchozí konzervativní vlády nebyly schopny prosadit, soudí list Financial Times. To by mělo významný vliv na další ekonomiky kontinentální Evropy. Německo a Itálie se potýkají s podobnými problémy rigidity na trhu práce, obtížemi v souvislosti s kontrolou veřejných výdajů a nákladnými penzijními systémy. Chiracova slova se však často rozcházejí s realitou. Kabinet se například již nyní diví, jak bude moci dodržet slib okamžitě snížit daně z příjmu o 5 procent a o dalších 30 procent v průběhu pěti let.

Robert Mikoláš, Ivona Holá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme