Zahraniční tisk o střídání premiérů v Británii

Nový britský premiér Gordon Brown včera jmenoval členy svého kabinetu. Připomeňme, že ke střídání v londýnské Downing street došlo ve středu, kdy premiérský post opustil po 10 letech Tony Blair. Jak na novou britskou vládu reaguje světový tisk?

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

List Financial Times si všímá toho, že v kabinetu zůstaly některé staré tváře, ale zároveň došlo k dokonalé rošádě. "Brownovo promíchání demonstruje čerstvý a ostrý start nového kabinetu," myslí si list. Podle deníku vyplnil Brown i svůj závazek, že do vlády přivede experty zvenčí. "Do nekabinetního křesla ministra pro Afriku jmenoval bývalého náměstka generálního tajemníka OSN a někdejšího mluvčího Kofi Annana Marka Malloch-Browna," dodává Financial Times.

Komentátor listu Süddeutsche Zeitung zase soudí pravý opak. Pro nového britského premiéra nebude snadné odpoutat se od politiky svého předchůdce Tonyho Blaira. To se netýká jen politického kurzu, ale také výběru nových tváří pro vládní posty. Z článku vybírá berlínský zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek.

Tenhle problém znají důvěrně všichni ti, kdo se někdy snažili zamést kuchyň roztřepeným smetákem. Nitky, které v jednom rohu naberete, vám v druhém koutě zase popadají. Natřít násadu jinou barvou výkonnost smetáku ještě nezvýší, podotýká komentátor, podle něhož Gordon Brown řeší naprosto stejný problém. On sám totiž není žádným novým koštětem.

Deset let politiku "New Labour" nejenže snášel, ale taky ji spoluvytvářel. A to ne jako nějaký obskurní státní tajemník, nýbrž jako druhý nejvýznamnější člen vlády. I nově jmenovaní členové jeho kabinetu jsou stejnými smetáčky, utěrkami a prachovkami, co už deset lety stojí v komoře na smetáky. Ať už jde o Jacka Strawa, Alana Johnstona, Petera Haina nebo Alistaira Darlinga - ty všechny voliči znají z jiných funkcí.

I nejdůležitější témata - zdravotnictví a vzdělání - už před deseti lety pojmenoval Tony Blair, kazí novému premiérovi radost Süddeutsche Zeitung. Největší Brownovo dilema ale spočívá v tom, kterak se distancovat od svého předchůdce a přitom neztratit vlastní politickou důvěryhodnost. Když totiž bude chtít dělat všechno nanovo, budou se ho ptát, proč deset let mlčel. Když bude pokračovat v Blairově kurzu, budou se lidé tázat, jestli změna v premiérském úřadě byla vůbec nutná, uzavírá německý list Süddeutsche Zeitung.

Dnes je poslední školní den, ve školách se rozdává vysvědčení a děti se už chystají na prázdniny. Dostalo se i toto téma do zahraničních novin?

Určitě. A některé názory by asi školáky moc nepotěšily. Letní prázdniny jsou tématem diskuse v rakouském tisku. Dlouhý odpočinek totiž kritizují rakouští odborníci, kteří tvrdí, že dlouhé prázdniny škodí žákům, zejména těm slabším. Ti pak doma nedokážou dohnat, co zapomněli.

Jak píše rakouský list Die Presse, podle expertů trvají letní prázdniny dlouhých devět týdnů jen kvůli tradici. "Je to proto, že děti dříve pomáhaly v zemědělství, tvrdí odborníci. Podle listu jsou prázdniny také stresující pro rodiče, kteří musí dětem zajistit alespoň na část léta hlídání, píše rakouský list Die Presse.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme