Zahraniční tisk o summitu EU

Evropská unie se nemůže shodnout na rozpočtu. Arabské listy o výroku íránského prezidenta. Program "Ropa za potraviny" byl plný korupce. Změna času ovlivňuje lidské životy i světové události. O tom všem píše dnešní zahraniční tisk.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Britský list Guardian hodnotí neformální summit Evropské unie v anglickém Hampton Courtu. Francie a Německo zmařily Blairovy naděje na dohodu o rozpočtu, konstatuje britský list. Obě země daly jasně najevo, že nemají náladu na kompromisy. Gerhard Schröder i Jacques Chirac přijeli na schůzku hlavně proto, aby britskému premiérovi připomněli, že, pokud chce završit britské předsednictví dohodou o rozpočtu, musí Británie ustoupit ze svých požadavků na rabaty, neboli takzvané finanční kompenzace, které Britové až dosud z rozpočtu čerpali.

Francie navíc pohrozila, že bude vetovat dohodu o světovém obchodu, pokud by výrazně zpochybňovala či omezovala zemědělské dotace v Evropské unii. Ani Blairovy návrhy na větší liberalizaci unijního obchodu se nesetkaly s velkým ohlasem. Klíčovou otázkou však stále zůstává rozpočet. Do prosince o něm musí být jasno, uzavírá britský Guardian.

Saudskoarabský list Arab News se dnes ve svém komentáři věnuje výroku íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda, který v Teheránu na konferenci "Svět bez sionismu" prohlásil, že Izrael má být vymazán z mapy. Výrok íránského prezidenta byl opravdu nediplomatický. Ovšem reakce, které výrok u západních států vyvolal, jsou také dost přehnané, myslí si arabský list. Írán používá stejný jazyk už mnoho let.

Před čtyřmi roky vyzval bývalý prezident Hášemí Rafsandžání muslimské země, aby jaderným úderem rozdrtily Izrael. Už od revoluce v roce 1979 vystupoval Írán neustále a vehementně proti Izraeli. Zbytek světa to věděl a nijak moc mu to nevadilo, protože Írán prakticky nemá žádné prostředky, aby Izrael z mapy světa opravdu vymazal, konstatuje saudskoarabský list Arab News.

Respektovaný celoarabský deník Al Haját nevolí tak neutrální stanovisko. Jak se dočetl náš zpravodaj na Blízkém východě Jaromír Janev, články jsou tu k íránskému prezidentovi tvrdší.

Irán si nepotřeboval přidělávat další starosti píše dnešní vydání celoarbského deníku Al Haját o výzvě íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda k vymazání Izraele z mapy světa.

Nezdá se, že by kterákoli země chtěla něco podobného uskutečnit teď nebo v dohledné době, a tak si budou muset nejvyšší íránští představitelé vyslechnout velmi tvrdá slova z celého světa, píše deník Al Haját.

Před řádkou let vystoupil bývalý irácký prezident Saddám Husajn s postojem vyhodit Izrael do povětří, kdyby jeho zemi napadli. Když obsadil Kuvajt a odpálil na Izrael několik raket, ztráty na izraelské straně byly zanedbatelné, ale na základě tohoto jeho kroku se Izrael vyzbrojil novými zbraněmi.

Možná, že Ahmadínedžád nezamýšlel udělat takový rozruch, jaký způsobilo jeho prohlášení na konferenci pro středoškoláky, ale po jeho výrocích jsou dveře další eskalace situace v už tak rozbouřené oblasti otevřené, uzavírá dnešní vydání deníku Al Haját.

Deník International Herald Tribune přináší informace o výsledcích vyšetřování korupce v rámci projektu "Ropa za potraviny". Vyšetřování ukazuje, že celý program byl jedna velká korupce. Podle zprávy si Irák nelegálně přišel na jednu miliardu a osm set miliónů dolarů.

Mezi podezřelými firmami se objevují například společnosti Daimler-Chrysler, Volvo nebo francouzská divize Siemensu. Do korupce je také namočen například bývalý francouzský velvyslanec, britský zákonodárce, ruský prezidentský poradce, také francouzský proirácký aktivista a vatikánský kněz, který tehdy usiloval o zvýšení sankcí proti Iráku. To je ovšem jen zlomek. Tým vyšetřovatelů viní přes čtyři a půl tisíce firem, dodává International Herald Tribune.

Přechod času z letního na zimní inspiroval slovenský deník SME k zamyšlení, co všechno existence takzvaně "umělého" letního času může ovlivnit. Jedná se o opravdu velké množství událostí, které se staly a nebo nestaly právě kvůli změně času, uvádí slovenský list.

Například před šesti lety byl díky tomu v Izraeli zmařen jeden teroristický útok. Útok naplánovali Palestinci, cílem měl být samozřejmě Izrael. Na bombách, které Palestinci předali svým komplicům v Izraeli, byl nastaven letní čas, který ovšem v ten den v Izraeli právě přestal platit. Bomby proto vybuchly o hodinu dříve a namísto plných autobusů zabily pouze teroristy.

Změna času také například zachránila jednoho amerického mladíka od narukování do války. Narodil se v hodině, která vlastně díky změně času "nebyla", a díky své výmluvnosti a zkostnatělému úřednímu šimlu nakonec proklouzl, dodává slovenský list SME.

Jaromír Janev, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme