Zahraniční tisk o summitu EU

V Bruselu dnes začíná summit Evropské unie. Rakouský deník Der Standard píše, že tato schůzka na nejvyšší úrovni je zlatým hřebem prezidentství Rakouska. Zahraniční noviny se také vrací k návštěvě amerického prezidenta George Bushe v Bagdádu a komentují novou situaci v Somálsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

V Bruselu dnes začíná summit Evropské unie. Tématem je budoucnost evropské integrace rok po odmítnutí ústavní smlouvy v referendech ve Francii a Nizozemsku. Co na to evropský tisk?

Například rakouský deník Der Standard píše, že tato schůzka na nejvyšší úrovni je zlatým hřebem prezidentství Rakouska. Všímá si i toho, že vedle budoucnosti Evropské unie a euroústavy bude tématem mítinku i další vlna rozšiřování EU.

V těchto dnech totiž končí jednoletá přestávka, kterou si Evropská unie po loňském odmítnutí euroústavy ve Francii a v Nizozemí sama nařídila. Podle podkladů, které Rakousko během svého předsednictví zpracovalo, tato pauza příliš plodná nebyla. List také připomíná, že debata o euroústavě by mohla opět začít v druhé polovině roku 2006.

Tisk se ještě také vrací k návštěvě amerického prezidenta George Bushe v Bagdádu. Podle britského deníku The Daily Telegraph prezident Bush vyzval Američany, aby byli trpěliví. Nebylo by totiž realistické předpokládat, že problémy v Iráku budou už brzy u konce. George Bush také zopakoval, že američtí vojáci neopustí Irák dříve, než bude úkol splněn.

Přestože byl po své utajované návštěvě v dobré náladě, prezident Bush se zdržel zjevného optimismu. Dokáže prý naslouchat svým kritikům a když je zapotřebí, přizpůsobí se. Právě tohle jeho prohlášení je přinejmenším překvapivé. Vždyť se přece jedná o prezidenta, který si své znovuzvolení v roce 2004 zajistil právě svým typickým postojem vůdce, který sám nejlépe zná všechny odpovědi, konstatuje list.

Světový tisk také komentuje novou situaci v Somálsku. Například list The Christian Science Monitor píše: Islámistická nadvláda v Mogadišu sice dělá vrásky západu, ale obyvatelé města klid vítají. Neobvyklý klid v hlavním městě Somálska nastal poté, co islámistická koalice minulý týden oznámila, že převzala vládu nad městem. Vítězství koalice, která prosazuje přísné dodržování islámského práva šaría, tak ukončilo patnáctileté období plné bezvládí a bojů mezi ozbrojenými obchodníky, gangstery a domobranou.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme