Zahraniční tisk o summitu WTO

Summit Světové obchodní organizace provázejí protesty. Poprava napraveného vůdce gangu zostřila v Kalifornii debatu o trestu smrti. To jsou témata, kterými se zabývá zahraniční tisk.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

V Hongkongu včera začal v pořadí už šestý summit Světové obchodní organizace. Jednání provázejí mohutné demonstrace a spory vyspělých a chudých států. Zejména zemědělská politika Evropské unie je na summitu terčem kritiky, potvrzuje britský deník Financial Times. Brusel zase kritizuje Spojené státy a jejich program potravinové pomoci, který poškozuje farmáře v chudých zemích tím, že zaplavuje jejich trhy nadbytečnou a dotovanou americkou produkcí. Pokud summit v Hongkongu skončí krachem, bude to pro chudé země znamenat obrovské rozčarování, obává se britský list Finacial Times.

List Standard vycházející v Hongkongu píše: Už jen samotný fakt, že malá ekonomika země může být tak důležitá a úspěšná je pádným argumentem pro pozitivní vnímání globalizace. Samozřejmě, že pokud globalizace umožní, aby někdo na celosvětové úrovni něco získal, druhý to nutně musí ztratit, to už je princip volného trhu, vysvětluje deník. Jenže protekcionismus je ještě více nespravedlivý, ochraňuje ty, kteří by ve světové konkurenci neobstáli. Nemůžeme se divit hospodářsky slabým státům, že se globalizace obávají. Spíše se divme, proč silné státy na svých výhodách tolik trvají, konstatuje hongkongský Standard.

Deník New York Times komentuje včerejší kontroverzní popravu bývalého vůdce pouličního gangu Stanleyho "Tookie" Williamse. Williams byl odsouzen za čtyři vraždy, ke kterým došlo už v roce 1979. On sám vinu popíral a tvrdil, že byl komplici falešně obviněn. Ve vězení se pak zapojil do boje proti násilí a varoval mladé lidi před gangy. Také psal knihy pro děti. Několikrát byl navržený na Nobelovu cenu za literaturu i za mír, píše americký deník.

Poprava jedenapadesátiletého Williamse vyvolala ostré spory o trestu smrti. Kalifornský guvernér i americký Nejvyšší soud jeho žádost o milost odmítli s tím, že Williams svou vinu neuznává a za vraždy se nikdy neomluvil. Proto nemůže být ani omilostněn. Williamse se naopak zastávali obránci lidských práv i hudební a filmové celebrity. Podle nich byla ve vyšetřování řada nesrovnalostí, píše deník a dodává, že příští rok bude v Kalifornii pravděpodobně popraveno dalších pět odsouzených. Jednomu z nich je už 75 let. Tolik z deníku New York Times.

Polská Rzeczpospolita se věnuje včerejšímu rozhodnutí Evropského soudního dvora. Ten přiznal britské společnosti Marks and Spancer nárok na vrácení části zaplacených daní. Rozhodnutí je podle listu přelomové a bude mít velký vliv na sjednocení daní ze zisku v celé Unii. Pokračuje náš varšavský zpravodaj Martin Dorazín.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Dorazín cituje z polského tisku

Slovensko otvírá třicet let starý případ vraždy, informuje místní deník Pravda. Před nejvyšší soud se postaví šest mužů, obviněných z vraždy studentky Ľudmily Cervanové. Jejich obhajoba chce dokázat, že tehdejší trestní stíhání bylo nezákonné a provázelo je zastrašování svědků a manipulace.

Šestici mužů minulý rok odsoudil v obnoveném procesu bratislavský soud na tři až třináct let vězení. Všichni se ovšem proti rozsudku odvolali. Teď se obhajoba opírá o utajovaná původní svědectví z archívů, která dosud nebyla před soudem použita. Případ studentky Cervanové je nejdelším soudním procesem v historii slovenského soudnictví. Studentka medicíny byla zavražděná v létě 1976 poté, co byla unesena z diskotéky a znásilněna, dodává slovenská Pravda.

Pavel Novák, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme