Zahraniční tisk o světě po útocích

Záříjové teroristické útoky na americká města "pomohly" Evropské unii k přesvědčení od dalším rozšiřování, pochvalují si dnešní zahraniční noviny. Britský list The Times k akci speciálních amerických jednotek uvnitř Afghanistánu poznamenal: Vpád rangerů do Afghanistánu mimojiné ukázal rozsah celosvětové podpory, kterou do této doby Spojené státy nashromáždily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Atentáty z 11. září posílily přesvědčení Evropské unie, že se má rozšířit na východ a na jih. Píše to belgický deník La Libre Belgique pod titulkem "I neštěstí bývá k něčemu dobré". Veškeré pochyby o podobě rozšíření postupně mizí a jedině nepředvídatelné drama by mohlo zabránit v roce 2004 "velkému třesku", tedy rozšíření EU o deset kandidátů. Tak reaguje deník na páteční oznámení Belgie coby předsednické země Patnáctky, že prosincový summit zhodnotí a oznámí připravenost každého kandidáta.

Belgie zdůraznila, že nepůjde o nějaký seznam s pořadím, ale o analýzu s cílem podnítit kandidátské země ke zrychlení příprav na členství v unii. "Patnáctka" se bála, že by atentáty, ekonomické potíže a zpoždění Polska v přístupových jednáních mohly zpomalit rozšíření. Rozhodla se dokázat opak a vyslat kladný signál kandidátům, kteří prokázali v posledním období skvělou solidaritu, soudí list.

Britský list The Times k akci speciálních amerických jednotek uvnitř Afghanistánu poznamenal. Vpád rangerů do Afghanistánu mimojiné ukázal rozsah celosvětové podpory, kterou do této doby Spojené státy nashromáždily. Rozhodující význam mají nyní letecké základny v Pákistánu, na kterých mohou americké bojové letouny, bitevní a přepravní helikoptéry doplňovat palivo.

Amerika a pákistánská vláda v Islamabádu navíc dokázali dostat pod kontrolu protalibánské demonstrace v zemi, které ještě mohly celou akci zkomplikovat. S takovou podporou se musí operace v Afghanistánu urychlit. Spojenci mají teď měsíc na to, aby vojenský zásah dokončili. Za několik týdnů totiž pokryje hory kolem Kábulu a Kandaháru sníh. Zbývající čas proto musí koalice v boji proti terorismu nemilosrdně využít, uzavírá britský deník The Times.

"Mr Blair and Mr Bean". Tak se jmenuje článek, který najdeme ve francouzském deníku Le Monde. Jeho autor André Gřebén z Centra mezinárodních studií konstatuje, že ať jsou válečné peripetie jakékoli, bin Ládin je na pokraji zatím největšího úspěchu v boji proti nevěřícím, které prohlašuje za své úhlavní nepřátele. Jak z článku vyčetla zvláštní zpravodajka Radiožurnálu Pavla Kvapilová, podnět mu dává sám jeden z nejangažovanějších lídrů ve stávajícím konfliktu Tony Blair.

Rýnský Merkur se pod titulkem "Omyly pacifistů" zamýšlí nad tím, jací lidé vlastně oponují odvetným úderům Spojených států na cíle v Afghánistánu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z článku cituje náš berlínský zpravodaj David Šťáhlavský.

Britský list The Guardian se zamýšlí nad problémy, které může přinést zdlouhavý vojenský zásah v Afghánistánu. Hlavu si budou lámat nejenom generálové a stratégové, ale také politici. Zejména vlády v muslimských zemí budou čelit nepřátelsky nakloněnému veřejnému mínění. Obzvlášť poté, co se zvýší počet civilních obětí v Afghanistánu. A je jedno jestli zemřou po bombardování, hladem, zimou, nebo následkem nemocí. Vše bude přisuzováno politickému obklíčení a izolaci Afghanistánu.

Nejproblematičtější ze všeho ale bude kombinace nerozhodné kampaně v Afghanistánu a pokračování téměř otevřené války na Blízkém východě - konkrétně na Západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy. Situace v Afghanistánu bude daleko horší, pokud Spojené státy nepřitáhnou uzdu vládě izraelského premiéra Ariela Šarona.

Jiří Hošek, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme