Zahraniční tisk o tajné zprávě Pentagonu

Přestože od vzniku Slovenského štátu uplynulo přes šedesát let, je Slovenský štát a Jozef Tiso jedním z nejdiskutovanějších témat historiků. Vyjádřil se k němu i současný slovenský ministr spravedlnosti Ján Čarnogurský. Svůj pohled na dějinnou éru přiblížil v rozhovoru pro týdeník Dominofórum. Vybírala z něho zpravodajka Radiožurnálu v Bratislavě Renata Havranová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer
Přehrát

00:00 / 00:00

R. Havranová: Slovenský tisk

Marně bychom se utěšovali, že úkolem vojenských plánovačů ve Spojených státech stejně jako jinde je předvídat to nejhorší a vymýšlet prostředky, jak na to reagovat. Píše dnešní Le Monde. Zjistili bychom, že jsou všechny důvody věřit, že je americký bezpečnostní aparát ochromen.

Nedokázal předejít 11. září, nedokázal pomyslet na "nemyslitelné", ztroskotal ve své misi ochránit zemi. Konečně je známo, že pracovní metodou Pentagonu je neustále revidovat plány na využití arzenálu, který má k dispozici, včetně jaderných zbraní.

Přesto z odhalení listů Los Angeles Times a The New York Times týkajících se tajné části zprávy Pentagonu, která byla předána 8. ledna Bílému domu a Kongresu, mrazí v zádech. Ukazují Bushovu vládu, která z 11. září vyvodila pouze vojenské závěry. A která v této logice jde dále za to, co by mělo být samozřejmé v zemi, která chce být považována za zodpovědnou a již má k dispozici drtivou vojenskou moc, které není rovno. Co praví Nuclear Posture Review?

Radí prezidentovi, aby nařídil vývoj nových jaderných zbraní; soudí, že Spojené státy musejí být připraveny na použití jaderných minibomb. Šlo by o miniaturizované jaderné zbraně, které by působily omezené vedlejší škody, byly by schopné proniknout do podzemních bunkrů, v nichž by některý stát ukryl zbraně hromadného ničení.

Studie cituje některé země, proti nimž by mohly být tyto zbraně použity: Irák, Írán, Sýrie, Libye, Severní Korea a konečně Čína a Rusko. To, co se zde navrhuje, je naprostý zvrat v americké jaderné doktríně. Ta předpokládá, že se Spojené státy neuchýlí k použití jaderné zbraně jako první a rozhodně nikdy ne proti nejaderným státům, které podepsaly smlouvu o nešíření jaderných zbraní

Abychom použili výrazu z úvodníku listu The New York Times, kdyby měla být tato nová doktrína přijata, bylo by to nezodpovědné šílenství. A to z několika důvodů. Radikálně likviduje princip nešíření jaderných zbraní.

Proč podepisovat smlouvu nebo zůstávat jejím signatářem, když vám za to, že se této zbraně zcela zřeknete, už nikdo nezaručí, že proti vám nebude použita? Tato doktrína připomíná možnost jejího použití při prvním úderu a uvádí do roviny normálu myšlenku použití zbraně, která byla zpočátku koncipována jako odstrašující.

Tím Pentagon jadernou zbraň banalizuje: řadí ji do kategorie těch, které mohou být použity tu či jinde, stejně jako některá bomba spadající mezi konvenční zbraně. Je zde vymazána hranice mezi jadernými a konvenčními zbraněmi; naprosto nezodpovědným způsobem se popírá specifičnost jaderné zbraně; a tím se tak podněcuje šíření jaderných zbraní všemi směry.

Dokument Pentagonu je hoden státu, který zachvátila panika, nikoli mocnosti vědomé si své zodpovědnosti. Jde z něho strach. Uzavírá francouzský Le Monde.

Nejnovější rezoluce Rady bezpečnosti OSN zmiňující Izrael a Palestinskou samosprávu jako dva nezávislé státy je podle polského deníku Gazeta Wyborcza správným krokem, ale ve špatnou dobu. Z komentáře cituje zpravodaj Českého rozhlasu ve Varšavě Pavel Novák.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Novák: Polský tisk

Milan Kopp, Petra Lazáková, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme