Zahraniční tisk o terorismu

Terorismus - to je stále téma číslo jedna v zahraničních denících. Podezřelí z londýnských útoků byli prý žadatelé o azyl. Jestli chceme porazit terorismus, musíme se naučit bojovat se strachem, upozorňuje britský Daily Telegraph. Slovenský deník Sme komentuje situaci v Národním Parku Tatry. Kdyby tak média informovala o Dárfúru stejně jako o Tomu Cruisovi nebo Bradu Pittovi, povzdechly si dnešní New York Times.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Podezřelí z londýnských útoků byli prý žadatelé o azyl. Byli na podpoře a od státu tak dostali tisíce liber podpory. Deník Daily Mail píše, že minimálně dva z útočníků přicestovali do Británie z východní Afriky. Čtyřiadvacetiletý Yasin Hassan Omar, který prý chtěl odpálit nálož ve stanici metra Warren Street, je podle listu Somálec. V zemi žije od roku 1999.

Jeho byt na sídlišti v severním Londýně, který údajně často navštěvoval předpokládaný atentátník z autobusu číslo 26 sedmadvacetiletý Muktar Said-Ibrahim, popisuje Daily Mail jako "továrnu na výrobu bomb".

To prý potvrzují i výpovědi sousedů, podle nichž tam Ibrahim a jeho společník před několika týdny stěhovali desítky krabic, údajně s prostředky na odstraňování tapet. Policie už v místě provedla razii.

Jestli chceme porazit terorismus, musíme se naučit bojovat se strachem, upozorňuje britský Daily Telegraph. Zpráva o tom, že policisté ve stanici Tube zabili nevinného Brazilce, všechny šokovala. V takových chvílích bývají Londýňané vystrašení nebo překvapení.

Ale budou si na to muset zvyknout. Takové situace je totiž budou provázet ještě léta. Jsme připraveni bojovat s úzkostí? Počítáme s naší zranitelností? Budeme schopni žít v nejistotě? Pokud ne, odpovídá si britský list, teroristé zvítězí.

Velké farmaceutické firmy se vyhýbají plánu Evropské unie dodávat levnější léky pro nemocné v chudých zemích. Píše o tom aktuální vydání týdeníku European Voice.

Slovenský deník Sme komentuje situaci v Národním Parku Tatry. Inspekce životního prostředí totiž zjistila, že společnost "Štátné lesy" TANAPu zasáhla do přírodní rezervace bez povolení ochranářů. Takové zjištění ale lesníky moc nezasáhne.

Na jejich straně, jako ostatně na straně všech autorit, stojí takzvaný zdravý selský rozum. V tatranské realitě to znamená, že o ochranářích se pěstují předsudky jako o nevzdělaných kverulantech. Nikdo se nepostará o les tak, jako činovník v zeleném mundůru s pilou přes rameno, špičkuje list.

Zdravý rozum má příliš jednostranný pohled. I když se třeba nemůžou dohodnout, příroda v Tatrách potřebuje lesníky i ochranáře. To nejjednodušší řešení zkrátka není vždycky to nelepší, dodává slovenský Sme.

Kdyby tak média informovala o Dárfúru stejně jako o Tomu Cruisovi nebo Bradu Pittovi, povzdechly si dnešní New York Times. Celebrity ale lákají víc, než genocida v daleké Africe. A nejen média. Je ostudné, jak pasivní je v této otázce prezident George Bush, kritizuje americký deník.

Za dva roky od první genocidy jednadvacátého století, vypustí Bush slovo Darfúr z úst jen zřídka. V hlavním městě Súdánu se ale nedávno objevila ministryně zahraničí. O vraždění a znásilňování nevinných mluvila tak, jak to zatím nedokázala žádná média. Doprovázel ji hlouček novinářů, kteří ale celou záležitost zametli pod koberec. To stojí v americkém deníku New York Times.

Pavla Kvapilová, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme