Zahraniční tisk o testu nové ruské rakety
Rusko předvedlo, jak může zaútočit na střední Evropu. Německo, jakožto předsedající země skupiny G8, hledá jen obtížně společnou řeč se Spojenými státy ohledně ochrany klimatu. Z Mount Everestu se rozhlédl 71letý Japonec. Těmto tématům je věnován dnešní výběr ze zahraničního tisku.
Rusko vyzkoušelo novou raketu dlouhého doletu a test byl podle Moskvy úspěšný. Střela může zasáhnout cíl na jiném kontinentu. Podle ruských deníků je test Moskvy jenom odpovědí na plány Spojených států, tedy na obranný systém, který chtějí budovat ve střední Evropě. Například list Izvestija píše: "Zaměřit a zneškodnit střelu bude velmi obtížné. Raketa má totiž deset hlavic a každá z nich míří jinam. Moskva tak dala Washingtonu jasně najevo, že může americkou základnu v České republice nebo v Polsku lehce zasáhnout. Střely odpálené z Ruska dopadnou na cíl ve střední Evropě asi za 10 minut," konstatuje list Izvestija.
Test nové ruské rakety komentují také americké deníky, například Washington Post. "Bílý dům by měl uvažovat o tom, jestli rozšíření protiraketového systému do střední Evropy neodložit. Geroge Bush a Vlatimir Putin hledají totiž společnou řeč jen velmi těžko. Noví nájemníci Bílého domu a Kremlu si možná budou rozumět víc," uzavírá Washington Post.
Německo, jakožto předsedající země skupiny G8, hledá jen obtížně společnou řeč se Spojenými státy ohledně ochrany klimatu. Nadcházející summit skupiny sedmi nejvyspělejších zemí světa a Ruska je tak možná v této otázce odsouzen k nezdaru. Komentátor deníku Süddeutsche Zeitung se zamýšlí nad tím, jakou politiku v oblasti ochrany ovzduší vlastně Američané vedou.
Současná americká vláda má pozoruhodnou schopnost se pokaždé izolovat od zbytku světa. V Iráku teď Spojené státy zůstávají prakticky samy. George Bush se zřejmě chystá starou chybu znovu zopakovat. V otázce ochrany klimatu stojí Amerika proti všem ostatním průmyslovým zemím, všímá si Süddeutsche Zeitung, podle něhož tento spor není ničím novým. Na počátku tisíciletí zinscenovala Bushova administrativa odstoupení od Kjótských dohod. Tenkrát se tak stalo s jednoznačnou nadstranickou podporou Kongresu. Vypovídalo to o domýšlivé ignoranci a hluboce zakořeněné nevoli si od někoho nechat něco předepisovat.
Nevole je tu pořád, ale s ignorancí už to tak zlé není, soudí německý komentátor. George Bush už nepopírá, že ke změnám klimatu dochází, což je tedy opravdu pokrok! Americká vláda ale systém obchodování s emisními povolenkami považuje za eko-socialistický nesmysl. Mnohem víc sází na moderní technologie. Tady jde ale Američanům daleko spíš než o ochranu ovzduší, o vlastní energetickou bezpečnost. Technologiemi, které Spojené státy hlavně podporují, jsou ethanol, bionafta a nové atomové elektrárny.
Pokud by na summitu v Heiligendammu došlo na poslední chvíli k dohodě, Evropanům to musí být úplně jasné: Vlastní energetická bezpečnost je Američanům přednější než globální klima, soudí autor komentáře v listu Süddeutsche Zeitung, podle něhož nemusí platit, že "špatná dohoda je lepší, než žádná dohoda..."
71letý Japonec zvládl vylézt na Mount Everest a zlomil tím loňský rekord. Stal se totiž nejstarším člověkem, který se na nejvyšší místo planety dostal. Japonský učitel se na Mount Everest vydal spolu s kolegy z Japonska a Nového Zélandu, a to v komerční expedici. Jeho výkon komentuje deník Japan Today: "Hranice lidských možností se stále posouvá. Rozhlédnout se z Mount Everestu už může díky placeným výpravám téměř každý. To ale vůbec nesnižuje výkon tohoto muže," uzavírá list.