Zahraniční tisk o tom, co ještě čeká zemětřesením postiženou Indii

Zahraniční tisk se dnes věnuje zejména nebezpečí epidemií v zemětřesením postižené Indii, albánskému extremismu v Srbsku a také anglickému případu nelegálního odebírání orgánů z těl zesnulých dětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský Independent se dnes na svých stránkách vrací do Indie. Po nedávném ničivém zemětřesení jí hrozí další, rozsahem možná větší katastrofa - tyfus a cholera. Z 30 tisíc lidí pohřbených pod troskami domů bylo dosud vyprostěno na 14 tisíc těl. Záchranáři se nevzdávají a nadále prohlížejí sutiny domů.

Červený kříž varoval, že kontaminovaná voda by mohla být hlavním zdrojem nákazy břišního tyfu a cholery. „Pokud tito lidé nebudou mít čistou vodu a budou bez přístřeší, nevyhnou se průjmovým a respiračním problémům," dodává jeden z pracovníků Červeného kříže. Na 600 tisíc lidí bez přístřeší zoufale potřebuje pomoc, která by ale měla být lépe organizovaná než dosud. Uvažuje dnešní Independent.

Rakouský Kurier dnes hodnotí obsah návštěvy nového srbského premiéra Zorana Džindžiče ve Washingtonu. Na dnešním setkání s americkým ministrem zahraničí Colinem Powellem by se mimo jiné mělo hovořit o řešení situace na stále konfliktním jugoslávském jihu. Bělehradské vedení by mělo sice mírovou cestou, ale důsledně - potlačit boje ozbrojených albánských extrémistů.

V této souvislosti vystoupil s návrhem možné alternativy také srbský vice-premiér Nebojsa Kovič. Podle něho by 70 tisíc Albánců v jižním Srbsku mělo získat veškerá práva. Je nutné věnovat veškeré úsilí k obnovení dialogu Srbů a Albánců a navíc je třeba izolovat extrémistické skupiny. Všem mezinárodním organizacím by měl být povolen vstup do krizové oblasti, kam už tuto středu vyslala svého pozorovatele Evropská unie. V Kovičův plán jsou vkládány velké naděje také z toho důvodu, že se nesnaží vleklý a složitý problém uspořádání na jihu Srbska vyřešit během dvou týdnů, dodává rakouský Kurier.

Pod titulkem „Palestinská krev si žádá více krve" komentuje dnešní Washington Post napětí, které vládne nejen mezi Palestinci a Izraelci, ale i mezi Palestinci samotnými. Nápisy typu „Smrt kolaborantům", které se objevují na fasádách některých domů, nejsou jen slogany, ale mnohem více varování, výhrůžky a sliby. Jejich obsah je adresován tisícům Palestinců, kteří spolupracovali s izraelskou bezpečnostní službou Šin Bet. Ti byli Izraelci najati pro svou pověstnou schopnost získat téměř jakékoliv informace - téměř jakýmkoliv způsobem. Výsledkem toho všeho je však rostoucí napětí a časté násilí mezi samotnými Palestinci, kteří se stávají oběťmi únosů a násilních vražd. Jeden z palestinských zastánců lidských práv k tomu poznamenal: „Vypadá to, jako by někteří měli licenci na zabíjení. V době, kdy legální soudní systém nefunguje, lidé zoufale hledají náhradu," cituje na závěr dnešní Washington Post.

Německý Die Welt komentuje odhalení nelegálního odebírání dětských orgánů v liverpoolské dětské nemocnici Alderley Hey. Na základě šetření vyšlo na jevo, že v režii holandského patologa, profesora Dicka van Velzena, byly v celé Británii odebrány orgány téměř 100 tisícům zemřelých dětí. K tomu však v nejměné 16 tisících případech došlo bez vědomí rodičů zemřelých dětí. Šokovaní rodiče tak teprve nedávno zjistili, že orgány jejich dětí, které zemřely často před více než deseti lety, jsou stále uloženy v britských nemocnicích. A tak je jednání profesora van Velzena, který je sám otcem, ve středu zájmu britského ministerstva zdravotnictví.

Petra Lazáková, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme