Zahraniční tisk o tragédii egyptského trajektu

Světové deníky se dnes na předních stránkách věnují tragédii egyptské lodi Al-Salam, která se potopila v Rudém moři. Z 1400 pasažérů a členů posádky, kteří byli na palubě, se jich zatím podařilo zachránit jen asi 300. Britské listy reagují na včerejší demonstrace v Londýně, ve kterých muslimští extrémisté požadovali smrt pro nepřátele islámu jako odpověď na otištění karikatur proroka Mohameda v dánském listě Jüllands Posten a pak i dalších evropských denících.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Dnešek bude velmi dlouhý a plný strachu pro stovky rodin na pobřeží Egypta i Saudské Arábie. V myšlenkách bychom měli být s nimi, píše ve svém úvodníku saudskoarabský list Arab News a dodává.

Okamžitě vyvstaly otázky ohledně způsobilosti 35 let starého plavidla. Italská agentura pro námořní inspekci se vyjádřila, že loď byla zkontrolovaná a označená za plně odpovídající mezinárodním bezpečnostním požadavkům jen čtyři měsíce před katastrofou.

Pozornost odpovědných orgánů se teď jistě obrátí ke konstrukčním parametrům tohoto typu trajektů, které měly i v minulosti problémy. Jako poslední můžeme jmenovat potopení baltské lodi Estonia v roce 1994, na které zahynulo 852 osob. Podle některých námořních architektů jsou hlavní slabostí konstrukce tohoto plavidla záď a příď, které se mohou otvírat, aby mohla auta lépe najet i vyjet. Jistotou je, že se trajekt potopil velice rychle, konstatuje Arab News.

O příčinách neštěstí spekuluje i list New York Times. Není jisté, proč se loď potopila, ale vládní představitelé a majitelé společnosti, která loď vlastnila, tvrdí, že to zavinily silné větry a pouštní bouře na saudské straně. Jisté ale je, dodává deník, že je to především lidská tragédie.

Pro tisíce egyptských dělníků, kteří opouštějí domovy s nadějí, že najdou živobytí v Perském zálivu, je cesta přes Rudé moře za lepší prací a lepším výdělkem mnohem levnější než letenka. Pracují v zálivu, opouštějí své rodiny s cílem vrátit se jednou jako bohatí. Uzavírá New York Times.

Další neshody oddalují rozhodnutí o předání Íránu Radě bezpečnosti, píše International Herald Tribune a shrnuje hlavní body debaty na poli Mezinárodní organizace pro atomovou energii, která by dnes měla vyústit v konečné rozhodnutí.

Podle některých diplomatů, domnívá se list, zdržuje konečné hlasování o podobě rezoluce především americký odpor k vyjádření, které by nepřímo kritizovalo izraelský nukleární statut. Problém vyvstal v momentě, když Egypt požadoval, aby návrh obsahoval zvláštní zmínku o podpoře vytvoření zóny bez jaderných zbraní v oblasti Blízkého východu.

Je třeba poznamenat, píše International Herald Tribune, že Egypt a arabské státy žádají o vytvoření takovéto zóny pravidelně. Argumentují tím, že Izrael, který ostatně nikdy nepřiznal, že vlastní jaderné zbraně a také nikdy nepodepsal Dohodu o jaderném odzbrojení, by měl tvořit součást blízkovýchodního rámce, který takové zbraně odmítá.

Francouzský deník Le Monde si všímá zajímavého paradoxu. Zatímco se veškeré francouzské tiskoviny a další média vrhly do živé debaty ohledně svobody slova v souvislosti s publikováním karikatur proroka Mohameda, internetové deníky a fóra mají mnohem zdrženlivější postoj. Na jedné z hlavních internetových stránek věnovaných islámu dokonce dominuje výzva k uklidnění a k racionální debatě. Stejný duch vládne podle Le Monde i na islámských internetových diskusních fórech.

Britské listy reagují na včerejší demonstrace v Londýně, ve kterých muslimští extrémisté požadovali smrt pro nepřátele islámu jako odpověď na otištění karikatur proroka Mohameda v dánském listě Jüllands Posten a pak i dalších evropských denících. Tyto demonstrace si bere na mušku i bulvární list Sun. Autor redakčního článku listu označuje včerejší londýnské scény za ostudné a poznamenává, že všichni slušní muslimové jsou jimi znechuceni stejně jako ostatní Britové.

List Sun se spolu s ostatními rozhodl karikatury proroka Mohameda nepřejímat, aby to muslimy neurazilo. Tato země je kolébkou svobody a volného vyjadřování. Právě proto se sem uchyluje tolik muslimů. Včera šílící lůza splatila naši štědrost odporným způsobem, píše list.

Ačkoli zde nebyly přetištěny urážlivé karikatury, zakuklení muži řvali, že sebevražední atentátníci Británii brzy potrestají. Těmto pomatencům nedošlo, že oni sami jsou také Britové. A zatímco se odbývaly tyto odporné scény, nejvyšší představitelé britských muslimů neřekli ani slovo. Hanba jim a hanba všem muslimům, kteří považují včerejší scény za přijatelné, dodává autor redakčního článku v bulvárním listě Sun.

Pavel Novák, Milan Kocourek, Jana Samková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme