Zahraniční tisk o tragické bilanci na francouských silnicích

Vysoká nehodovost na francouzských silnicích - to je hlavní téma čtvrtečního výběru ze zahraničního tisku. List Le Figaro se zamýšlí nad sérií nedávných nehod. Jedna obzvláště tragická byla před několika dny způsobena osmdesátiletým řidičem, který překročil povolenou rychlost o 60 kilometrů v hodině a zabil pět záchranářů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Vysoký počet nehod mají i další evropské země. Ale málokde se stalo v poslední době tolik incidentů jako právě ve Francii. Z listu cituje pařížský zpravodaj Radiožurnálu Jan Šmíd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Šmíd cituje z francouzského tisku

Americký deník Christian Science Monitor popisuje postavení ruských emigrantů v Lotyšsku. Je jich tam víc než milion, což představuje asi čtvrtinu celkového počtu obyvatel Lotyšska. Většina z nich ale stále nemá občanství, i když v bývalé sovětské republice strávili většinu svého života. Lidé, žijící na své pasy nemají právo volit ani pracovat ve veřejném sektoru. Problém navíc způsobuje ochlazení rusko-lotyšských vztahů.

Názor Lotyšů vyjadřuje generální tajemník lotyšské vládní strany: "Lotyšsko bylo okupováno Ruskem přes půl století, na druhou stranu většina místních Rusů není individuálně vinna", říká. Jedním z hlavních problémů je bilingvismus, který v Lotyšsku téměř vymizel. Lotyši nechtějí vytvořit "druhou Brighton Beach", nechvalně proslulou ruskou kolonii v New Yorku. Restriktivní jazyková politika se ale nelíbí Evropské Unii. A o členství v ní Lotyši stojí. Když lotyšský soused Litva vyřešila otázku ruské majority, okamžitě poskočila v žebříčku uchazečů o vstup do EU, píše Christian Science Monitor.

Ukrajinský deník The Kyjev Post se zabývá aférou, která v nedávné době rozvířila vody místních médií. Před několika týdny byl v Bělorusku nalezen oběšený ředitel zpravodajské agentury Ukranian News Michajlo Kolomiječ. Jeho přátelé i nezávislá média se od té doby snaží dokázat, že novinář nespáchal sebevraždu. Ukrajinská policie se přiklání k verzi dobrovolné smrti, nebo k takzvanému oběšení z donucení. Kolomiječovi přátelé se domnívají, že zemřel pro nezávislost své zpravodajské agentury. Podle pracovníků Ukranian News byla totiž tato agentura vystavena značným politickým tlakům.

Tuto tezi podporuje i skutečnost, že většina ukrajinských médií obdržela po Kolomiječově zmizení diskreditující e-mail, který popisuje jeho milostnou aféru s jednou ukrajinskou novinářkou. Pikantní je, že ta je nyní zaměstnána u prezidenta Kučmy, právě jehož okolí se Kolomiječova otevřenost nelíbila. Také policie se k případu chová podezřele zdrženlivě. Protože ale případ obestírá mnoho nejasností, rozhodl státní vyšetřovatel na nátlak veřejnosti, že případ bude znovu otevřen, dodává Kyjev Post.

Náš sen se splnil, radostně hlásí čínský deník The China Daily. Mezinárodní výstava Expo 2010 se bude konat v Šanghaji. Rozhodlo o tom čtvrté kolo voleb úřadu pro pořádání této výstavy, jinak BIE, v Monte Carlu. Dalšími kandidáty pro pořádání výstavy byli Polsko, Mexiko, Rusko a Jižní Korea. Podle čínského vicepremiéra jde o mimořádnou šanci. Čína se totiž snaží vyrovnat mezinárodní komunitě svojí ekonomickou silou, životním prostředím a sociální stabilitou, jak řekl. Přesto Šanghaj s potěšením přijala podporu ve výši jednoho milionů dolarů, které úřad soutěže poskytuje rozvojovým a méně ekonomicky stabilním zemím. Věřím, že Šanghaj vytvoří pro soutěž odpovídající podmínky, dodal ředitel BIE pro China Daily.

Martin Hromádka, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme