Zahraniční tisk o tragických událostech ve Wisconsinu

Spojené státy zanedlouho přivítají zástupce Izraele a Palestiny, aby na se na blízkovýchodní konferenci pokusili sblížit stanoviska obou stran. Jak hodnotí šance na úspěch blízkovýchodního summitu světový tisk? Spojené státy dál žijí vyšetřováním okolností tragédie ve Wisconsinu, kde dvacetiletý zástupce šerifa Tyler Peterson zastřelil šest mladých lidí a jednoho těžce zranil. Na dnešek připadá čtyřicáté výročí zavraždění revolucionáře Ernesta Che Guevary, který vedl spolu s Fidelem Castrem k vítěznému konci protibatistovské povstání na Kubě. Výročí jeho úmrtí si všímá i zahraniční tisk.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

"Existuje mnoho důvodů ke skepsi ohledně blízkovýchodní konference v Annapolisu. Důvodů, proč nemusí vzejít z konference nic cenného, je hned několik," píše americký deník Boston Globe. "Na prvním místě je to politická křehkost vlády premiéra Ehuda Olmerta, rozpolcenost palestinské samosprávy a šest let ztracených odmítavým stanoviskem prezidenta George Bushe napodobit Clintonovy pokusy o průlom směrem k palestinsko-izraelské dohodě," uvádí deník a pokračuje: "Přesto existuje naděje, že konference skončí úspěšně."

Spojené státy dál žijí vyšetřováním okolností tragédie ve Wisconsinu, kde dvacetiletý zástupce šerifa Tyler Peterson zastřelil šest mladých lidí a jednoho těžce zranil. Kladou si také otázku, jak něco takového mohl udělat člověk, který měl zastupovat v městečku Crandon zákon. Pro americký tisk je i dnes tato událost událostí číslo jedna a dnešní noviny přinášejí další podrobnosti o tragickém případu.

Deník Washington Post popisuje, že se mladík nejprve v domě své přítelkyně pohádal a pak si odběhl do svého auta. Vrátil se s puškou, ze které do svých bývalých spolužáků vystřílel na 30 ran. Deník Washington Post hledá odpověď na to, jak se sotva dvacetiletý mladík mohl dostat k policii. Peterson nebyl před vstupem do služby pomocníka šerifa podroben psychologickému vyšetření. Vyhověl ale všem požadavkům, včetně zkoumání svého zázemí, a prošel veškerým potřebným školením.

Policejní šéf John Dennee také uvedl, že se mladík nikdy nechoval podivně, jinak by ve službě u šerifa hned skončil. Deník USA Today uvádí, že si městečko Crandon samo stanovilo věkovou hranici pro práci u šerifa na pouhých 18 let. Upozorňuje také, že ministerstvo spravedlnosti státu Wisconsin v minulosti důrazně vyzývalo úřad Crandonu, aby věkovou hranici pro pomocníky šerifa zvýšil.

Na dnešek připadá čtyřicáté výročí zavraždění revolucionáře Ernesta Che Guevary, který vedl spolu s Fidelem Castrem k vítěznému konci protibatistovské povstání na Kubě. Neklidná povaha zavedla Guevaru později do Konga a Bolívie, ale ani v jednom případě jeho vize roznícení revoluce v těchto zemích neuspěla. V Bolívii ho navíc zastihla smrt.

Výročí jeho úmrtí si všímá i zahraniční tisk. Například deník Die Welt se zamýšlí nad Guevarovým odkazem, který je, jak uvádí, kontroverzní. Na jedné straně je ikonickým zastáncem chudých a utlačovaných, na druhé straně byl nelítostným a chladným zabijákem.

"Guevara je protiautoritářskými studenty a mládeží vydáván za alternativu k šedé zkamenělosti komunistických funkcionářů. Ve skutečnosti byl ortodoxním vyznavačem marxismu-leninismu a od počátku vedl Kubu ke komunistické diktatuře. Dokonce uctíval Stalina. V roce 1960 navštívil Moskvu a položil květiny na hrob tohoto masového vraha - k úžasu sovětských hostitelů, kteří po Chruščovových odhaleních zločinů stalinismu nechtěli na svého předchůdce příliš vzpomínat," uvádí deník Die Welt.

Marie Matúšů, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme