Zahraniční tisk o trestech smrti

Premiér Dzurinda se politicky posunul od nejbližších sousedů Slovenska. Tisící poprava ve Spojených státech odhalila nesmiřitelnost příznivců a odpůrců absolutního trestu. Austrálie ostře protestovala proti popravě svého občana v Singapuru - problémem však je, že by v těchto protestech měla být konzistentní. Nová německá kancléřka Angela Merkelová se má pokusit o znovuoživení takzvaného výmarského trojúhelníku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

V Budapešti se konala schůzka Tonyho Blaira a předsedů vlád Visegrádské čtyřky. Na summitu zazněly názory, aby nový rozpočet byl vůči novým členským zemím férový. Pod tím je možné představit si cokoliv, píše dnešní slovenský list SME. Například stávající britský návrh o deseti procentním škrtu ve strukturálních a kohezních fondech; nebo také vůbec nic, protože evropský rozpočet je jako každý jiný pouhým kompromisem v kupě egoismů. Kdo chce, může nespokojeně nadávat celý život..

Slovenský premiér chce přemýšlet jako Evropan. Dnes to znamená, že se politicky posunul blíže k Velké Británii. Může si to dovolit, protože slovenská zahraniční politika není příliš omezovaná. Zároveň to ale znamená, že se odklonil od nejbližších sousedů Slovenska. Premiér Dzurinda prý ví, co dělá, uzavírá deník SME.

Tisící poprava ve Spojených státech od znovuzavedení trestu smrti v roce 1976 obnovila ostrou diskusi. Zatím poslední poprava odhalila nesmiřitelnost příznivců a odpůrců nejvyššího trestu. Deník USA Today napsal, že trest smrti dosáhl milníku, ale ocitl se také na křižovatce. Pokračuje severoamerický zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miroslav Konvalina cituje z listu USA Today

Austrálie zase věnuje velkou pozornost popravě svého občana Nguyena Van Tuonga v Singapuru. Nesmyslná poprava vůbec nic nezmění, konstatuje australský deník The Canberra Times. Austrálie je v zásadě proti trestu smrti a vždy velmi ostře protestuje, když má být v zahraničí popraven australský občan. Problémem však je, že by v těchto protestech měla být konzistentní, píše list. Australská vláda nicméně velmi intenzivně pracovala na tom, aby pro Nguyena Van Tuonga vymohla milost.

Australský předseda vlády John Howard je velkým spojencem amerického prezidenta George Bushe, který jako guvernér státu Texas opakovaně podporoval trest smrti, upozorňuje The Canberra Times. Singapurská vláda také jistě zaznamenala, že se premiér Howard nevyjádřil proti případné popravě Saddáma Husajna. John Howard vyjádřil lítost rodině popraveného, uzavírá list.

Nová německá kancléřka Angela Merkelová se má pokusit o znovuoživení tzv. výmarského trojúhelníku, píše německý deník Die Zeit. Na začátku devadesát let dvacátého století přišel tehdejší německý ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher s myšlenkou, aby se zástupci Francie, Německa a Polska pravidelně scházeli u kulatého stolu. Tato setkání se s úspěchem konala ve Výmaru, ale pak přišla válka v Iráku a výmarský trojúhelník se rozpadl.

Angela Merkelová musí podobně jak to udělal Genscher přesvědčit Francii, aby se k tomuto projektu přidala. Zdaleka nejlepší by ovšem bylo, kdyby se podařilo získat spojence v podobě Velké Británie - výmarský čtyřúhelník by totiž byl ideální. V tom případě by však německá kancléřka musela Velkou Británii dlouho přesvědčovat. Podporu a důvěru by si zasloužil i nový pokus, jak dostat Polsko z druhé politické ligy do první. Pak by se totiž Polsko samo cítilo zavázáno, aby se intenzivně podílelo na spolupráci v jádru Evropy, závěrem píše Die Zeit.

Robert Mikoláš, Soňa Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme