Zahraniční tisk o ukrajinském duelu

Zahraniční noviny píší o tom, jak dopadl televizní duel ukrajinských kandidátů, a britský tisk zase o násilí v Iráku. Všímají si i toho, že Vánoce jsou Made in China a že na pomoc Tatrám mohli přispět jen Češi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Jak dopadl televizní souboj ukrajinských prezidentských kandidátů popisuje britský Guardian. Debata, v níž si Viktor Janukovyč s Juščenkem kladli otázky navzájem, trvala přes hodinu a půl. Zůstala naštěstí civilizovaná. Juščenko nejdřív poděkoval svým voličům za podporu s tím, že jim Mikuláš za to nechá dárek na polštáři. Pak obvinil svého protivníka z krádeže tří milionů hlasů. Jste věřící, pane Janukovyči? Pak byste neměl krást, špičkoval Juščenko.

Janukovyč kontroval apelem na voliče, aby dali přednost proruské Ukrajině. Juščenko by byl, podle něj, vůdcem jen části Ukrajiny. Nebojuju za moc, ale proti krveprolití, prohlásil původně zvolený kandidát. Oba účastníci debaty spíš jeden druhého obviňovali, než aby mluvili spolu. Přesto si nakonec potřásli rukou, kvituje s povděkem britský Guardian.

Čtyři dny před začátkem irácké předvolební kampaně někdo vyfotil maskované násilníky, kteří právě zabili tři irácké úředníky. Píše britský Daily Telegraph. Stalo se to na frekventované Haifské ulici, která byla doposud symbolem irácké demokracie. Jen o pár chvil později zemřelo v Nadžáfu a Kerbale po výbuchu bomby v autě šedesát šest lidí. Přesto, že všude okolo je sto čtyřicet tisíc amerických vojáků a sto tisíc dalších bezpečnostních pracovníků. Kde byli, když bomby vybouchly? Proč nevyčistili okolní domy? Ptá se list.

Situace opravdu není růžová. Nepodchycené báthistické bojůvky v menších městech se připravují na útoky proti voličům. Pokud se jim opravdu podaří volby zdržet, bude to ještě horší. Co proti tomu můžou udělat Američané? Jejich hlídky by měly stát na každém rohu, v každé volební místnosti, ochraňovat ohrožené volební úředníky. Nesmí přitom zapomínat na výcvik iráckých policistů a vojáků. Není divu, že Francie s Německem odmítli přítomnost v Iráku po svržení Husajnova režimu. S tímhle by totiž pomoci nemohli. Volby musí být třicátého ledna příštího roku. A všechny světové velmoci by pro to měly udělat, co je v jejich silách, upozorňuje Daily Telegraph.

Duch Vánoc nesídlí v ledové jeskyni v Laponsku, ale v jižní Číně, informuje dnešní China Daily. V tamním ekonomickém srdci země se totiž vyrábějí témě dvě třetiny všech vánočních dekorací. Továrny s buddhistickými zaměstnanci, kteří mají stěží nějakou představu o tom, co znamenají křesťanské svátky, produkují všemožné vánoční produkty. Umělé stromky, santovské čepice, slavnostní osvětlení a další cetky - prostě vše, co dělá západní Vánoce Vánocemi se vyrábí tady.

V roce 2003 exportovala Čína slavnostní zboží za 1,6 miliardy dolarů. Víc než polovina z toho putovala do Spojených států amerických. S výrobou se obvykle začíná v únoru a v říjnu je připravená k odbytu. Jak popisuje jeden z ředitelů jihočínských továren, konkurence je přitom opravdu velká. Firmy se předhánějí ve výrobě stromků z optických vláken a keramických betlémů z perníku. Lidé ale mají stejně nejraději tradici, tvrdí ředitel. Letošní Vánoce tak budou Made in China, píše tamní list.

Pražský koncert za obnovu Tater poškozených vichřicí vynesl přes čtyři miliony korun. Zúčastnit se ho ale mohli jen Češi. A to i přesto, že šlo o společný, česko-slovenský projekt, tvrdí slovenská Pravda. Česká televize totiž zařadila benefiční koncert do vysílání prvního programu. Slovenská veřejnoprávní jen na málo sledovanou dvojku. I dárcovské esemesky se mohly posílat jen na západ od slovenských hranic. Slováci, kteří chtěli pomoci svým horám, tak měli smůlu.

V Čechách mohou esemesky využívat i neziskové organizace, na Slovensku jen mobilní operátoři. S těmi se organizátoři nedohodli. Slovenská televize se obvinění listu brání: "dvojka" není jen odpad, chceme, aby získala ztracenou prestiž. S tím ale nesouhlasí slovenský mediální analytik Andrej Školkay. Koncert pro Tatry se svým charakterem hodil spíš na jedničku, dodává pro deník Pravda.

Křesťané na řadě míst Spojených států se bouří proti tomu, že si oni a jejich děti nemohou veřejně užívat Vánoce. Před americkými soudy se objevily případy, které jsou reakcí na zákazy náboženské vánoční symboliky ve veřejných budovách, knihovnách a školách. Zabýval se jimi deník Washington Post.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přiblíží nám je zpravodaj Miroslav Konvalina.

Miroslav Konvalina, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme