Zahraniční tisk o úspěchu českých hokejistů na MS

Zlatý úspěch českých hokejistů, aféra kolem nepravdivého článku o údajném znesvěcení koránu na americké základně Guantanámo v časopisu Newsweek a soudní proces s bývalým ropným magnátem Michailem Chodorovskym - těmto tématům se na svých stránkách věnuje dnešní zahraniční tisk.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Začneme v Kanadě, jejíž hokejisti včera z vídeňské Stadhalle odešli se stříbrnými medailemi za druhé místo. Z komentářů kanadského tisku je cítit, že se od kanadské reprezentace čekalo víc. Kanada neproměnila zlatá očekávání, píše například National Post, který ovšem přiznává, že Češi byli včera opravdu lepší. Češi zmařili kanadské šance nepropustnou obranou, na kterou žádný z kanadských útočníků nenašel recept, přiznává deník.

Pokud se kanadští hokejisté přeci jen dostali k české bráně, jejich šance likvidoval Tomáš Vokoun, nejlepší brankář šampionátu. V exhibičním utkání v Praze před začátkem mistrovství porazila Kanada Čechy 2:1, připomíná kanadský deník. Tehdy se věřilo, že to byla předpremiéra boje o zlato. Teď je všechno naopak - Češi porážku vrátili a radují se ze zlata, konstatuje kanadský National Post.

Český úspěch rozebírají i noviny ve Spojených státech. Cituje z nich náš zpravodaj Miroslav Konvalina:

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Konvalina: americký tisk o českých hokejistech

Komentář k výsledku hokejového šampionátu připojuje také slovenský list SME. Češi navázali na zlaté vídeňské tradice, píše slovenský deník. Včerejším zápasem zopakovali svůj triumf ze světového šampionátu ve Vídni v roce 1996, kde vybojovali zlato nad stejným soupeřem. Kanadu, kolébku ledního hokeje, včera zastavili na cestě za zlatým hattrickem a nedovolili jí vstřelit ani jeden finálový gól.

Češi se ke svému pátému titulu v samostatné éře dopracovali takticky disciplinovaným výkonem, domnívá se slovenský deník. Také v souboji brankářů byl lepší Tomáš Vokoun Kanaďan Martin Brodeur neměl čisté svědomí při druhém gólu od Ručinského. Celkově se hrál včera živý a útočný hokej, ovšem pohár pro vítěze si včera zcela zaslouženě převzali lepší Češi, shrnuje zápas slovenský list SME.

Dnes má být vynesen rozsudek nad bývalým ropným magnátem Michailem Chodorovskim. Ten už je od roku 2003 ve vazbě a čelí obvinění z miliardové zpronevěry. Tématu se věnuje ruský list Moscow Times. Když byl Michail Chodorovskij uvězněn, většina z nás o něm věděla asi jen to, že patří k "těm oligarchům, kteří si proklestili cestu k pohádkovému bohatství". Dnes patří ke známým tvářím a nutno říct, že u veřejnosti vyvolává sympatie.

Během dlouhého soudního procesu si Chodorovskij získal narozdíl od Kremlu respekt a uznání. Také jeho vlastní obhajoba nepostrádá šarm a vtip. Proces s Chodorovským je jedna velká ironie. Kreml chtěl zastrašit mocného magnáta a nakonec pomohl vytvořit politickou ikonu. A nejsmutnější na tom je, že Rusko velmi nutně potřebuje právě takové chytré a schopné podnikatele, jakým je Chodorovskij, dodávají moskevské Timesy.

Britský Guardian se věnuje aféře, která vypukla kolem časopisu Newsweek. Ten včera připustil, že v článku o znesvěcení koránu použil nepravdivé informace. Článek, který magazín zveřejnil minulý týden, tvrdil, že američtí vyšetřovatelé na Guantanámu spláchli do záchodu výtisk koránu. Zpráva vyvolala obrovské pobouření obyvatel islámského světa, při následných protestech v Afghánistánu nejméně 17 lidí zahynulo a více než 100 jich bylo zraněno. Protesty vypukly také v Pákistánu, Indonésii a Libanonu.

Vysocí duchovní volají po mezinárodním vyšetření skandálu a afghánští "mulláhové" dokonce pohrozili Američanům vyhlášením svaté války, pokud viníky nepotrestá. V dnešním editorialu otiskl Newsweek omluvu, ovšem dodal, že po událostech na Guantanámu bude dál pátrat. Před tím ovšem britský Guardian varuje: Západní média prosazují investigativní žurnalistiku, což je správné. Ovšem neměla by podceňovat účinky, jaké jejich zprávy mohou vyvolat v islámském světě. Tolik z britského Guardianu.

Robert Mikoláš, Miroslav Konvalina, Zuzana Boleslavová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme