Zahraniční tisk o útocích v Londýně a Egyptě

Většina světových deníků dnes komentuje poslední teroristické útoky - ať už ty v Londýně nebo v Egyptě. New York Times se zabývají startem raketoplánu Discovery. Čínský deník South China Morning Post se pozastavuje nad honorářem Joanne Rowlingové, autorky slavného Harryho Pottera.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté vyslýchají svědky na Hackney Road v Londýně

Policisté vyslýchají svědky na Hackney Road v Londýně | Zdroj: ČTK

Jestli jsme si něco odnesli z posledních událostí na Středním Východě, tak jedině vědomí, že teror a násilí se už rozšířilo do celého světa. Tak začíná svůj komentář o víkendových teroristických útocích v Egyptě libanonský list Daily Star. Během posledního týdne teroristé zaútočili v Egyptě, Libanonu, Turecku, Iráku a ve Velké Británii. Řítíme se vstříc světu, kde nebude nikde bezpečno.

Bylo by absurdní myslet si, že za hněvem teroristů stojí jen situace v Palestině či Iráku. Proti šíření vražedné propagandy ale přesto něco udělat můžeme. Například být pozornější k menšinovým skupinám, jako jsou například sunnité v Iráku. Většina států teď bude zpřísňovat bezpečnostní opatření. Tím ale omezí práva občanů. A budeme zase u příčin terorismu, varuje libanonský Daily Star.

Britský tisk se vrací k tomu, že policista ze zásahové jednotky zastřelil omylem v londýnském metru místo teroristy nevinného Brazilce. Z deníku Times cituje z něho Petra Steinerová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petra Steinerová cituje z deníku Times

Stejně tak, jako stařena, která zaběhne maratón, i vesmírná raketa je křehký organismus, který dokáže zázraky, píšou dnešní New York Times. Přesto při přípravě na zítřejší let do vesmíru cítí raketoplán Discovery svá léta.

I když loď vzlétne už zítra v půl jedenácté, ještě pořád se řeší problém se špatnými palivovými displeji. Ty už způsobily problém jednou. Před prvním plánovaným startem, tedy třináctého července, jeden ze čtyř displejů najednou přestal fungovat.

Podle odborníků jsou ale pro bezpečný let potřeba všechny čtyři. A tak technici museli chybný přístroj opravit. Pokud se totéž stane i zítra, bude to znamenat nějakou větší chybu v systému a start se nejspíš znovu odloží. Jeden z vedoucích týmů přirovnal problémy s displejem k těm, které má ve svém starém náklaďáku.

Mnoho ze stále funkčních raketoplánů a dalších strojů, s kterými NASA pracuje, totiž byly vyvinuty už v sedmdesátých letech. Jeden každý z nich by podle odborníků potřeboval generální revizi, upozorňuje americký list New York Times.

Čínský deník South China Morning Post se pozastavuje nad honorářem Joanne Rowlingové, autorky slavného Harryho Pottera. Ve společnosti, kde měřítkem úspěchu je bohatství, někteří lidé říkají: jsme to, co vyděláváme. Rowlingová je toho typickým příkladem. Příběhy čarodějnického učně už vydělaly úžasných devět set osmdesát milionů dolarů. Můžeme jí jen závidět.

Proč bychom jí ale nepřáli byť jen jediný cent? Ti, kdo si jí váží za to, že v dětech znovu vzbudila touhu číst, takoví rozhodně nejsou. Bohužel, pro mnoho dětí je četba pořád jen nepříjemnou povinností. Nutí je do ní škola i učitelé, jen proto, aby děti dosáhly lepších výsledků ve škole. Vzdělance z nich ale udělá snad jen další díl Harryho Pottera, horuje South China Morning Post.

Petra Steinerová, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme