FK Karabach 0:0 FC Viktoria Plzeň

Zahraniční tisk o útoku teroristů v Nalčiku

Ruské listy rozsáhle rozebírají útok ozbrojenců na jihoruský Nalčik, metropoli Kabardinsko-balkarské autonomní republiky. Policisté už většinu útočníků zneškodnili. Ruský list The Moscow Times tvrdí, že útok na Nalčik musíme vidět v širších souvislostech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Nevybíravé potlačování všech takzvaně neoficiálních islámských organizací v kombinaci s velkou chudobou místních obyvatel totiž vytvořily přímo ideální podmínky pro vznik náboženského extremismu.

A útoky v Nalčiku jsou jedním z výsledků tohoto zhoubného procesu. Bohužel nezůstává jen u jedné teroristické akce, pokračuje ruský list. Média už téměř ani nezaznamenávají množství menších útoků na policii a představitele oficiálních vlád v Dagestánu, Čečensku a v dalších etnických republikách na severu Kavkazu dochází k nim téměř denně.

Za útokem na Nalčik stojí pravděpodobně skupina Jarmuk, která je součástí severokavkazské sítě zastřešující ruské militatní islámské skupiny. Ovšem nepřímou odpovědnost za rozšíření militantního islámu bychom mohli přičíst i dlouholetému vládci Kabardinsko-balkarské autonomní republiky Valery Kokovi, který tvrdě potíral jakékoliv alternativy k oficiálnímu směru politiky i náboženství, konstatuje ruský deník The Moscow Times.

Situací v Iráku před referendem a po něm se zabývá respektovaný jordánský deník ArRaj. Vyjadřuje dnes snad nejrozšířenější názor mezi Araby. Podle listu je situace špatná a bude zřejmě ještě horší, a to v kterékoliv variantě vývoje. Z deníku cituje náš blízkovýchodní zpravodaj Jaromír Janev.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaromír Janev cituje z jordánského tisku

Nepropadejte panice, nabádá své čtenáře turecký list Turkish Daily News. Právě v Turecku byl totiž zjištěn virus ptačí chřipky H5N1, který může být nebezpečný pro člověka. V okolí postižené oblasti už jsou vylepeny plakáty, které vysvětlují, jak se vesničané mají před chránit před nakažením.

Ptačí chřipka má samozřejmě důsledky i pro zisky obchodníků. Prodej drůbežího masa poklesl až o čtyřicet procent, zatímco ceny protichřipkové vakcíny rostou přímo raketově. Pracovníci istanbulského letiště měří teplotu pasažérům, kteří přiletěli z Asie a vypadají nemocně. Pomohou však všechna tato opatření?, ptá se turecký list. Zatím řádil virus H5N1 pouze v asijské oblasti, kde za poslední dva roky usmrtil 60 lidí, dodává turecký list Turkish Daily News.

Britské Timesy dnes věnují obsáhlý článek britskému dramatikovi, herci a básníkovi Haroldu Pinterovi. Právě tomuto muži udělila Švédská akademie letošní Nobelovu cenu za literaturu. Pinterův svět je prostořeký a velmi, velmi britský, konstatují Timesy.

Pinter je známý svou politickou angažovaností a rozhodně je vnímán jako velmi kontroverzní postava, občas nepochopená kritikou i diváky. Není ovšem žádných pochyb, že patří k největším britským dramatikům, který povýšil ticho na úroveň umění a do britského literárního světa přinesl svěží vítr.

Rodák z proletářské čtvrti Londýna Hackney byl už od mládí rebelem. Ve věku 75 let se teď zařadil po bok Saula Bellowa, Samuela Becketta a George Bernarda Shawa, britských nositelů nejprestižnějšího literárního ocenění, uzavírají britské Timesy.

Martin Hromádka, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme