Zahraniční tisk o úvahách Václava Havla na téma změn klimatu na naší planetě

Zahraniční tisk si všímá úvah Václava Havla na téma změn klimatu na naší planetě. Američtí novináři píší o klimatických změnách také v souvislosti se schůzkou zástupců zemí, které ovzduší nejvíce znečišťují. Americký internetový server jízlivě komentuje projev George Bushe na půdě OSN.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Deník International Herald Tribune otiskl text Václava Havla na téma změn klimatu na naší planetě. Je nadepsaný titulkem: "Planeta v ohrožení není. Ale my ano." Bývalý český prezident v textu uvažuje o tom, jestli je potřeba čekat, až se vědci dohodnou na tom, jak moc lidé klima na Zemi ovlivňují. Jestli tak jenom neztrácíme čas a nepromarníme dobu, kdy je možné zabránit špatnému vývoji relativně bezbolestně. Konkrétně píše: "Možná bychom měli začít o našem pobytu na zemi uvažovat jako o půjčce. Je jasné, že euro-americká civilizace žije na dluh, a ostatní části světa ji začínají napodobovat," konstatuje Václav Havel.

Někteří lidé na podobné úvahy namítají, že politici mohou téma změn klimatu zneužít a že nejrůznějšími omezeními nakonec ohrozí základní svobody lidí. Tuto myšlenku uvedl ve své knize "Modrá, nikoli zelená planeta" například současný prezident Václav Klaus. Na tyto námitky reaguje Václav Havel slovy: "Nesouhlasím s těmi, kteří v této souvislosti varují před ohrožením občanských svobod. Nemůžeme si donekonečna nalhávat, že nic není špatně, že můžeme dál vesele žít konzumním stylem života, ignorovat klimatické hrozby a odkládat řešení. Možná, že v příštích desetiletích opravdu žádné nebezpečí nehrozí. Ale tato nejistota nás nezbavuje zodpovědnosti k příštím generacím," tvrdí Václav Havel v deníku International Herald Tribune.

Američtí novináři ale píší o klimatických změnách hlavně v souvislosti s tím, že prezident George Bush naplánoval na zítřek ve Washingtonu schůzku zástupců zemí, které ovzduší nejvíce znečišťují. Zkusí se dohodnout na společném postupu v příštích letech. Zástupci evropských státu a Japonska chtějí mezinárodní dohodu, která by stanovila závazné limity pro množství emisí. Naopak Spojené státy, Indie a Čína dávají přednost tomu, aby byly závazky na snížení skleníkových plynů jenom dobrovolné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z deníku New York Times cituje zvláští zpravodaj Radiožurnálu v USA Miroslav Konvalina

Americký internetový server Think Progress trošku jízlivě komentuje projev George Bushe na půdě OSN. Server si všiml toho, že Bílý dům na svých internetových stránkách omylem zveřejnil text projevu George Bushe ve stejné podobě, v jaké ho dostává od svých poradců - tedy s fonetickým přepisem jmen politiků a názvů zemí. V úvodu byl dokonce kontakt na mobilní telefon člověka, který texty pro prezidenta sepisuje. A internetový server Think Progress k tomu dodává, že se Bushovi při jeho vystoupení ani tak nepodařilo vyslovit všechna jména v projevu správně hned napoprvé.

Petra Steinerová, Vlastimil Milý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme