Zahraniční tisk o valentýnských rekordech

Dnešní zahraniční tisk tvrdí, že Miloševič je jen špička ledovce, USA hodlají svrhnout irácký režim, píší o alarmujícím vyostření situace na Blízkém východě a výstavě o česko-rakouských vztazích. Zvláště se pak zahraniční noviny věnují rekordům Sv. Valentina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Prvním stranám evropských deníků nadále dominuje haagský proces se Slobodanem Miloševičem. Milánský Corriere della Sera napsal, že Miloševič je poražený zločinec, ale spojení mezi jeho zločiny a jeho historicko-politickými neúspěchy je velmi těsné, než aby se haagský proces nestal procesem evropských dějin. Právě z historicko-politických důvodů, protože tichá amnestie, kterou Západ poskytl Miloševičovi při jednání v americkém Daytonu poté, co došlo ke krvavým masakrům v Bosně, nemá dnes už žádné oprávnění. . Dohody z Daytonu v polovině 90. let pouze zmrazily konflikty, které mohou opět kdykoli vzplanout... Situace v Kosovu je prekérní, Makedonie a Černá Hora jsou zapálené doutnáky a v demokratickém Bělehradě se nikdo neodváží vojenské hierarchie byť jen dotknout. Obžalovaný Slobodan Miloševič je tak jen pověstnou špičkou ledovce, který je z valné části dosud neprozkoumaný.

Teď záleží na haagském tribunálu, aby udržel tento proces mimo politické vody a soustředil se na to, aby pomocí jasných důkazů prokázal Miloševičovu trestní odpovědnost za spáchané zločiny, dodává k tématu nizozemský křesťanský deník Trouw.

Britské konzervativní Timesy uvádějí, že Spojené státy se chystají svrhnout irácký režim Saddáma Husajna. Jejich časový plán je údajně pružný, řídí se pouze strategickou a vojenskou připraveností Ameriky. Nějaké "kňourání spravedlivých" v Bruselu nebo v Berlíně jí v tom nemůže zabránit. Evropské vlády už spěchají se schovat a notují si ve společném chóru o obžalobě tzv.amerického unilateralismu. Británie se také dosud jednoznačně nepřidala na stranu Ameriky. Ale bude-li třeba, budou Spojené státy v Iráku jednat samy.

Podle izraelského deníku Haaretz označil spolkový ministr Joschka Fischer při své nynější návštěvě současnou situaci na Blízkém východě v rozhovoru se svým izraelským resortním kolegou Šimonem Perezem v Tel Avivu za alarmující a vzbuzující vážné obavy. Jen několik hodin po novém bombovém útoku Izraelců v pásmu Gazy se ministr Fischer vyslovil pro okamžité skoncování s násilím."Terorismus musí skončit a obě strany se musí vrátit k jednacímu stolu," prohlásil podle tel-avivského listu šéf německé diplomacie Joschka Fischer.

Vídeňská Die Presse informuje o společné česko-rakouské výstavě v Českém centru ve Vídni, uspořádané pod heslem "Vzájemnost, která nás dělí". Výstava se podle listu těší značné pozornosti, ve výstavních prostorách se tísní většinou až dvě stovky Čechů a Vídeňanů i zájemců z blízkého okolí. Návštěvníci demonstrují především vzájemnost a sousedské pochopení ve značně napjaté situaci, vyvolané Temelínem a oživováním Benešových dekretů.

V Praze je všechno jako ve Vídni, jen výraznější, prohlásil na výstavě rakouský státní tajemník pro věci kulturní Franz Morak. A publikum souhlasilo. Ovšem tato vzájemnost, totiž společné dějiny, jsou podle něj i jistou zátěží: existují dosud otevřené rány, které je třeba ošetřit a zacelit. Jde o citlivé věci a je třeba značné opatrnosti. Čeští a rakouští návštěvníci sledují společně dvojjazyčné výstavní panely. Vlastně ne společně, spíš vedle sebe. Nějak se ostýchají začít hovor: co říct, čím začít, aby nedošlo k nedorozumění.

Den nato však vzájemnost zase končí: členové sudetoněmeckého landsmannšaftu - stejně jako předtím halasní odpůrci Temelína a jaderné energie - pořádají protestní demonstraci z podnětu návštěvy předsedy poslanecké sněmovny Václava Klause ve Vídni - žádají zrušení Benešových dekretů a restituce majetku zabaveného po druhé světové válce. Potenciální příští český premiér však jakoukoli změnu kursu odmítá.

Německý deník Die Welt přináší informaci o rekordních obratech v den Sv. Valentina - svátku zamilovaných. List uvádí, že se v rámci celého Německa počítá jen za květiny s obratem ve výši přibližně dvaceti milionů eur. Srovnatelné částky zaznamenávají květináři jen při Svátku matek. Za sladkosti zvané "Valentýnky" vydali Němci loni v přepočtu asi 300 milionů eur. K letošnímu svátku zamilovaných opustilo výrobní pásy 3700 tun čokolády.

Jan Šmíd, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme